Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Uczestnicy Wszechnicy Biebrzańskiej liczą dziś łosie.

Główne zdjęcie
klempa łosia przechodzi pomiędzy "obserwatorami" czyli osobami liczącymi, w tle widać następnego obserwatora

W największym z polskich Parków Narodowych trwają dwudniowe obchody Światowego Dnia Mokradeł. Wczoraj eksperci od przyrody rozmawiali o problemach parku. Dziś wybrali się na bagna żeby policzyć najcenniejszego z biebrzańskich ssaków. Biebrzański Park Narodowy to jedyna w Europie naturalna ostoja łosia. Jak mówi z-ca dyrektora parku Andrzej Grygoruk po raz pierwszy przy liczeniu łosi zastosowano nową metodę tzw.cichych pędzeń. Ochroną terenów wodno-błotnych czyli Konwencją Ramsarską objętych jest na świecie blisko 1600 obszarów podmokłych.

Trzy z nich leżą w woj.podlaskim. Są to Narwiański i Wigierski Park Narodowy. A także od 1995 roku - Największe Mokradła Środkowej Europy czyli Biebrzański Park Narodowy. Na całym świecie, na skutek działalności człowieka, mokradła ulegają degradacji. Najszybciej niszczone są przez osuszanie terenów pod uprawy rolne i wydobywanie torfu. A zalet mokradeł nie można przecenić. Mokradła to tereny niezwykle ważne dla człowieka. Doskonale filtrują wodę, zatrzymując szkodliwe substancje. To też naturalne zbiorniki retencyjne, chronią przed powodzią i oddają wodę kiedy w kraju jest susza. Już tylko na mokradłach przetrwały w Polsce rzadkie gatunki roślin, m.in. owadożerna rosiczka. Tam swoje schronienie znajdują ptaki, a także inne zwierzęta, m.in. łosie i wydry. Mokradła to także rośliny z których produkowsane są leki. Biebrzańskie Bagna to unikalny obszar bagienny w Europie. Liczący ponad 50 tys. ha Biebrzański Park Narodowy jest największym obszarem chronionym w Polsce. W tym roku światowy dzień mokradeł obchodzony jest pod hasłem Zdrowe Mokradła zdrowi Ludzie.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę