Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.gazeta.pl

Ministerstwo Rozwoju zabrało 245 mln zł

Decyzją Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o co najmniej 245 mln zł zmniejszyła się kwota unijnego wsparcia, jaka do roku 2013 raczej na pewno trafi na teren podlaskiego. zagospodarowanie śmieci, oczyszczalnie ścieków i kanalizacja nie należą zdaniem urzędników z Warszawy do strategicznych inwestycji w Podlaskiem. Na ogłoszonej wczoraj finalnej wersji projektów kluczowych dla wartego prawie 30 mld euro programu Infrastruktura i Środowisko, z 22 planowanych przedsięwzięć ocalało tylko jedno.


Cieszyć mogą się wyłącznie władze Białegostoku - jeśli spełnią wymogi formalne, dostaną 102 mln zł na zintegrowany system gospodarki odpadami. Samorządy z doliny Biebrzy, Siemiatycz, Hajnówki czy terenów Puszczy Białowieskiej o pieniądze na podobne inwestycje będą musiały walczyć w otwartych konkursach, gdzie potrzeby kilkakrotnie przewyższają możliwości programu.

Listę strategicznych, zdaniem rządu, więc zwolnionych z konkursów projektów przygotowano jeszcze w czasach rządów PiS. Miała oficjalny charakter i została opublikowana w Monitorze Rządowym. Znalazła również uznanie w oczach Komisji Europejskiej, która zatwierdziła kształt całego programu. Po zmianie rządu te wszystkie fakty przestały mieć znaczenie i nowa, tym razem firmowana przez PO, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przystąpiła do przerabiania listy.

- Wpisano na nią zbyt wiele, często nieprzygotowanych do realizacji przedsięwzięć. Poza tym podział środków przy pomocy konkursów jest bardziej obiektywny - tłumaczyła.

Zdaniem opozycji, czyli autorów pierwotnej wersji listy, cięcia były niezbędne, by kosztem wschodnich regionów zwolnić środki na przedsięwzięcia związane z EURO 2012.

Efekt trzech miesięcy prac zaprezentowano wczoraj. Lista projektów podstawowych skróciła się o jedną trzecią, a rezerwowych - o prawie 80 proc. Do puli osiągalnej dzięki konkursom według danych resortu trafiło 28 mld zł.

Pobieżna analiza nowej listy nie pozwala na stwierdzenie, czy obawy PiS były słuszne, tym bardziej że w kwestii projektów dotyczących ochrony środowiska radykalne cięcia dotknęły całego kraju - lista projektów z tej dziedziny skróciła się z kilkuset do niespełna 40. Dokładne uzasadnienie ma być znane dopiero w przyszłym tygodniu.

Dla odmiany ci, których wyobrażenia rozwoju ograniczają się do dobrych dróg, mogą spać spokojnie. Na pierwszy rzut oka w tej materii lista się nie zmieniła. Nadal jest na niej półtora miliarda złotych na drogę ekspresową, która do 2012 roku ma połączyć stolicę kraju i województwa, oraz 700 mln na modernizację drogi nr 16 z Augustowa do Olsztyna. Tu nie ma żadnych zmian.

Inaczej wygląda kwestia dzielenia środków na modernizację drogi nr 8 między Białymstokiem, Augustowem a litewską granicą w Budzisku (prawie 1,3 mld zł wsparcia) oraz na budowę drogi ekspresowej w miejscu dzisiejszej 19, czyli od stolicy województwa w kierunku Lublina (około 780 mln). Te dwie inwestycje mają powstać do 2015 roku Szczegółowe porównanie listy w wersji Platformy i PiS dla zwolenników budowy tych tras może być jednak niepokojące. Obie są bardzo długie: S-8 zaczyna się na granicy z Czechami, S-19 - ze Słowacją. Pieniądze na te inwestycje w całości, bez podziału na poszczególne odcinki w granicach województw, w nowej wersji listy są znacznie skromniejsze niż w starej, która podawała tylko kwotę zbiorczą. Różnica sięga prawie 300 mln euro. Z braku możliwości porównania nie wiadomo, na jakim odcinku i jakim kosztem poczyniono oszczędności. Opierając się na wypowiedziach przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, jak Janusza Mikuły, który odwiedził Białystok kilka dni temu, można przypuszczać, że droga S-19 będzie co prawda ekspresowa, ale tylko jednojezdniowa.

Bez wielkich strat, niemalże obronną ręką wyszły z ministerialnej weryfikacji przedsięwzięcia naukowe i kulturalne. Kampus uniwersytetu w Białymstoku i budowana także tutaj siedziba Opery i Filharmonii Podlaskiej ocalały.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę