Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

Wójtowie przeciwni powiększaniu Łomży

Główne zdjęcie
Prezydenta plany powiększenia Łomży

Wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu łomżyńskiego wyrażają stanowczą dezaprobatę dla zamiaru, sposobu i stylu przeprowadzenia przez prezydenta Łomży procedury w sprawie rozszerzenia granic administracyjnych miasta. W specjalnym stanowisko członkowie Konwentu stwierdzają, że „brak dobrej współpracy pomiędzy organami stanowiącymi miasta Łomża i poszczególnych gmin powiatu łomżyńskiego oraz próba rozwiązywania problemów z pozycji siły, może nie być dobrym prognostykiem co do współpracy sąsiednich samorządów, w zakresie wspólnego zaspokajania potrzeb mieszkańców ziemi łomżyńskiej”. Dodajmy, że stanowisko to podpisali wszyscy wójtowie i burmistrzowie dziewięciu gmin powiatu łomżyńskiego i starosta łomżyński.


Samorządowców z okolic Łomży zbulwersował skierowany do Rady Miasta Łomży wniosek prezydenta dotyczący planów włączenia w granice administracyjne miasta Łomży, 13 wiosek z Gminy Łomża.  W uzasadnieniu swojego stanowiska, w którym wyrazili stanowczą dezaprobatę dla przedstawionego zamiaru, ale także sposobu i stylu w jaki przeprowadzana jest procedura w sprawie rozszerzenia granic administracyjnych miasta.
W uzasadnieniu członkowie Konwentu podkreślają, że prezydent zaniedbał jakichkolwiek form wcześniejszych konsultacji swojego zamiaru z organami stanowiącymi tak Gminy Łomża jak i Powiatu Łomżyńskiego oraz ościennych gmin.
„Należy zwrócić uwagę, że jakkolwiek ustawa o samorządzie gminnym dopuszcza zmiany granic właściwych jednostek samorządu terytorialnego, to jednak kładzie nacisk na zapewnienie gminie terytorium możliwie jednorodnego ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniającego więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniającego zdolność wykonywania zadań publicznych. Zdeterminowany w projekcie Prezydenta Miasta przyszły kształt Gminy Łomża /zaproponowany bez konsultacji z mieszkańcami gminy Łomża bądź organami stanowiącymi działającymi w ich imieniu/ musi budzić poważne zastrzeżenia co do oceny merytorycznej przedstawionego wniosku w zakresie zapewnienia prawidłowości docelowego funkcjonowania Gminy Łomża” - czytamy w stanowisku. - „Projekt Prezydenta Miasta Łomża musi także budzić zastrzeżenia w kontekście braku poszanowania norm konstytucyjnych RP, zwłaszcza w zakresie stanowienia prawa opartym na współdziałaniu władz oraz dialogu społecznym” - napisali wójtowie i burmistrzowie z gmin powiatu łomżyńskiego.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę