Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Głodówka w szpitalu. Lekarze: dla nas jest to akt desperacji

Trójka lekarzy z łomżyńskiego szpitala: Teresa Krysiak, Roman Jagodziński i Andrzej Antosiuk rano rozpoczęło głodówkę. To forma strajku lekarzy szpitala zrzeszonych w ramach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Głodują bo jak twierdzą chcą zmusić dyrekcję szpitala do rozmów na temat zmiany warunków zatrudnienia. Ich zdaniem wprowadzony przez dyrekcję szpitala równoważny system pracy jest niekorzystny dla lekarzy, ale także dla szpitala i pacjentów. Lekarze z OZZL chcą pracować w systemie opt-out – czyli na umowy o pracę z płatnymi nadgodzinami.


Lekarze podkreślają, że głodówkę podjęli bo zależy im na tym szpitalu. Jak twierdza system równoważny wprowadzony od 1 stycznia  przez dyrektora uniemożliwia  prawidłowe funkcjonowanie oddziałów szpitalnych. „Od stycznia  w oddziale chirurgicznym  rano pracuje dwóch lub trzech lekarzy, co uniemożliwia wykonywanie planowych zabiegów. Do 20 stycznia wykonano tu tylko 20 operacji” – napisali lekarze w liście wysłanym rano do marszałka województwa Jarosława Dworzańskiego. Podkreślają w nim, że system pracy równoważny sprawił, ze kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia nie jest realizowany, nie ma też możliwości prowadzenia pacjenta przez konkretnego lekarza. W takiej samej  sytuacji są także oddziały: pediatryczny, kardiologiczny, neurologiczny, urologiczny, laryngologiczny i zakaźny. Lekarze  proszą marszałka o pomoc w rozwiązaniu trudnej sytuacji w szpitalu, bo jak twierdzą wyczerpały się już możliwości rozwiązania konfliktu wewnątrz placówki.
Rozpoczynający głodówkę lekarze twierdzą, że chciało do niej przystąpić znacznie więcej lekarzy, ale związkowcy nie chcą aby strajk jeszcze bardziej paraliżował pracę szpitala.

Tymczasem dyrektor szpitala w Łomża Marian Jaszewski twierdzi, ze strajk lekarzy jest nielegalny i złożył zawiadomienie do prokuratury. Jego zdaniem w porozumieniu z 30 września ubiegłego roku, które kończyło wówczas długi – trwający niemal 40- dni - strajk lekarzy, a które zdaniem związkowców nie jest realizowane przez dyrekcję szpitala, było zapisane dążenie do podwyżek płac      przy czym uzależnione to było od nowego kontraktu z NFZ-etem, a tego póki co szpital jeszcze nie nie podpisał.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę