Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Obchody 61 rocznicy brutalnego mordu popełnionego przez hitlerowców w Lesie Jednaczewski

W 61 rocznicę brutalnego mordu popełnionego 15 lipca 1941 roku przez hitlerowców w Lesie Jeziorkowskim pod Łomżą, dziś w miejscu straceń odprawiona zostanie Msza święta. Przybędą poczty sztandarowe jednostek strażackich a także Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, którego członkowie od wielu lat biorą udział w upamiętnianiu zbrodni na inteligencji łomzyńskiej. 15 lipca o świcie do mieszkań kilkunastu łomzyńskich rodzin, wdarli się Niemcy i aresztowali 50 osób - bez wyjątku mężczyzn, starców, kobiety i dzieci. Po krótkich przesłuchaniach w łomżyńskim więzieniu, jeszcze przed południem wywieźli wszystkich do Lasu Jeziorkowskiego i tu rozstrzelali. Zginęli m.in. lekarze, adwokaci, kupcy i jeden ksiądz.


Rok wcześniej w podobny sposób nieopodal we wspólnej mogile Nimecy pochowali rozstrzelanych przez siebie 95 pensjonariuszy domu starców ze wsi Pieńki Borowe koło Jedwabnego, a także - w ostatnich dniach czerwca 1943 r. - 62 więźniów politycznych z Łomży. Początek dzisiejszych uroczystości - o 15.00.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę