Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Groźby nie pomogły, trzeba prosić

„Urząd Miejski w Łomży prosi mieszkańców miasta, którzy nie wymienili jeszcze książeczkowych dowodów osobistych na dowody nowego wzoru, o jak najszybsze składanie wniosków”. Łomży dotychczas nie wymieniło ich jeszcze ponad trzy tysiące osób. Okazuje się jednak, że nawet prośby mogą tu nie pomóc, bo prawdopodobnie w tej grupie gro to osoby, które wyjechały z miasta za granicę pozostając tu jedynie w meldunkach.

Zgodnie z wrześniową ustawą o czasowym posługiwaniu się starymi dowodami osobistymi Polacy do końca grudnia 2007 roku powinni złożyć wnioski o wymianę starych książeczkowych dokumentów na nowe plastikowe. I choć formalnie książeczkowe dowody można użytkować do aż do końca pierwszego kwartału 2008 r., to – jak zapewniało MSWiA – tylko złożenie wniosku w ustawowym czasie gwarantowało, że nowy dowód otrzyma się przed 1 kwietnia. Wówczas też ministerstwo w rozsyłanych komunikatach informowało, że nie wyklucza możliwości zastosowania kar wobec niepokornych, którzy w dalszym ciągu nie będą chcieli wymieniać dowodów. Stąd też zapewne w ostatnich dniach grudnia, także w łomżyńskim ratuszu, tworzyły się długie kolejki osób spieszących po wymianę dowodów.
I choć  korki przed okienkami w których można wymienić dokumenty zakończyły się wraz z nastaniem 2008 roku, mimo wszystko tylko w Łomży wniosków o wymianę dowodów nie złożyło jeszcze ponad 3 tys osób.  W skali kraju takich osób jest ponad 1,5 mln. I zarówno w Łomży jak i w MSWiA  urzędnicy dochodzą do wniosku, że są głównie obywatele polscy przebywający za granicą oraz osoby przebywające w Polsce, które jednak do normalnego funkcjonowania dowody osobiste są niepotrzebne.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę