Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość za katolik.pl

K + M + B

W Kościele obchodzimy dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od Wigilii obchody święta Bożego Narodzenia. Tradycja nakazuje, aby po powrocie z Mszy świętej naznaczyć drzwi swoich domów początkowymi literami trzech mędrców.

Święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie) upamiętnia objawienie się Boga poganom. Ich pierwszymi reprezentantami są trzej mędrcy ze Wschodu. Za nimi w bramy Kościoła wchodzą nowe ludy. Mędrcy, składając Dzieciątku Bożemu złoto, uznali w Nim króla, składając mirrę, uznali w Nim prawdziwego człowieka, a składając kadzidło, uznali w Nim Boga. Według starej polskiej tradycji wierni po powrocie z kościoła palili kadzidło (aromatyczne zioła), a gospodarz przy udziale całej rodziny kreślił na drzwiach wejściowych inicjały trzech mędrców: K+M+B (Kasper, Melchior, Baltazar), Ten zwyczaj zachował się do dziś. Przypomina on zdarzenie opisane w Księdze Wyjścia (12, 21-23). Naród wybrany przed wyjściem z niewoli znaczył drzwi i progi domów krwią baranka. W rezultacie Bóg "nie pozwolił niszczycielowi wejść do tych domów" (Wj 12,23). Drzwi i próg są jakby granicami naszego domowego Kościoła, a jednocześnie łącznikiem ze światem.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę