Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Suszarnio-spalarnia już działa

Pod koniec grudnia oddano do użytku suszarnio-spalarnię osadu powstającego w miejskiej oczyszczalni ścieków. To pierwsza tej wielkości i tego typu instalacja w kraju. Kosztowało blisko 10 mln zł, a dzięki niej zamiast 7 tysięcy ton osadu rocznie, z łomżyńskiej oczyszczalni trzeba będzie wywieźć poniżej 700 ton żużlu. Z komina spalarni do powietrze idzie tylko para wodna, bo spaliny są bardzo dobrze oczyszczane - zapewnia Gilbert Okulicz-Kazaryn wiceprezes MPWiK.


Spalarnio-suszarnię  w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Zjazd w Łomży wybudowało konsorcjum polsko-niemieckie. Suszarnia jest niemiecka, a piec polski, ale wyprodukowany na licencji belgijskiej. Inwestycję w 40% sfinansowano z środków pozyskanych z Ekofunduszu, ale dołożyły się także Narodowy i Wojewódzki Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uzyskane w wyniku oczyszczania miejskich ścieków osad - , najpierw osusza się, po czym spala, a ciepło z tego procesu służy do osuszenia kolejnej porcji „błota”. Jak wyjaśnia Gilbert Okulicz-Kazaryn wiceprezes MPWiK teraz nieco energii do całego procesu trzeba dodać, ale latem może się okazać, że piec będzie produkował więcej ciepła.
W wyniku spalenia powstaje żużel, ale jest go ponad 10 razy mniej niż błota, które dotychczas trzeba było wywozić z oczyszczalni. Być może okażę się, że na „produkcji” żużlu także będzie można zarobić?
-  Żużel, być może będzie wykorzystywany jako podbudowa nowych dróg – mówi Okulicz- Kozaryn. - Zrobimy specjalistyczne badania przez politechnikę czy on się do tego nadaje, bo nam tak się wydaje – dodaje.
Kazaryn zapewnia, że cały proces osuszania i spalania osadów powstałych z oczyszczania ścieków jest bezpieczny dla człowieka i środowiska.
- Efektem tego jest para wodna, bo spaliny są oczyszczane – podkreśla.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę