Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Cicha rocznica mordów 1943 roku

Mija 61 lat od masowych mordów ludności ziemi łomżyńskiej. W lipcu 1943 roku wojska hitlerowskie i oddziały SS barbarzyńsko mordowali Polaków w lasach Giełczyna i Jeziorka a także m.in. na terenach gminy Sławiec i Piekuty Nowe. Do szczególnie bestialskiego mordu doszło na terenie Lasu Jeziorkowskiego gdzie 15 lipca wymordowano inteligencję łomżyńską. Krzysztof Sychowicz z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podkreśla, że ofiarami tego mordu padło 63 osoby . W Lesie Jeziorkowskim Niemcy zamordowali całe rodziny łącznie z dziećmi, kobietami i starcami.

Cały lipiec 1943 roku nazywany jest przez historyków „czarnym lipcem”.
W nocy z 16 na 17 lipca, żandarmi z niemieckich posterunków w Wysokiem Mazowieckim, Dąbrowie Wielkiej i Czyżewie oraz nieustalony Oddział Wehrmachtu pod kierownictwem Kreiskomisarza z Łomży dokonały pacyfikacji wsi Kresowo Czystki w gminie Nowe Piekuty. Hitlerowcy spalili całą wieś wraz z jej mieszkańcami. W sumie zginęło tu 863 osoby.
Historycy podkreślają, że w regionie spacyfikowano 41 wsi w tym 38 spalono lub rozebrano doszczętnie.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę