Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Odszkodowanie i renta za odmowę badań prenatalnych

Główne zdjęcie
odczytywanie uzasadnienia wyroku

Sąd Okręgowy w Łomża wydał wyrok w głośnej sprawie o odmowę badań prenatalnych. Małżeństwo z Łomży otrzyma odszkodowanie od szpitala w łącznej kwocie 192 tys zł z odsetkami i dwie comiesięczne renty na łączną kwotę 2,2 tys zł - za utratę możliwości pracy i zwiększone obciążenia utrzymania chorego - z rzadką wadą genetyczną - dziecka. Sąd oddalił roszczenia rodziny wobec lekarzy, ordynatora i byłej wicedyrektor szpitala. Wyrok nie jest prawomocny

Przypomnijmy sprawa ciągnie się już od kilku lat i był to już drugi proces przed łomżyńskim sądem. Małżeństwo z Łomży w procesie cywilnym oskarżyło tutejszy szpital i jego lekarzy, że pozbawili ich możliwości wykonania badań prenatalnych, od których wyniku kobieta uzależniała, czy urodzi dziecko, czy też zdecyduje się na aborcję. W pierwszym procesie sprawa trafiła aż do Sądu Najwyższego, który uznał, że małżeństwo ma prawo do dochodzenia od szpitala w Łomży kosztów utrzymania niepełnosprawnego dziecka, których nie musieliby ponosić, gdyby szpital nie pozbawił ich praw do decyzji o legalnym przerwaniu ciąży. W pierwszym procesie zasądzono też na rzecz  matki dziecka 60 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie jej praw, jako pacjenta.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę