Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Nowy dach Katedry

Przez cały wtorek trwały prace przy ustawianiu nowej więźby dachowej nad prezbiterium łomżyńskiej Katedry. Wymiana starej i zniszczonej „zębem czasu” konstrukcji dachu była możliwa dzięki dotacji przekazane na ten cel przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowy dach będzie mocny, ale także znacznie lżejszych od starego, co także przysłuży się murom liczącej już blisko pół tysiąca lat świątyni.

Od kilku lat łomżyńska Katedra przechodzi gruntowny remont. Osuszono mury świątyni, przebudowano m.in. system ogrzewania kościoła i prezbiterium, pod podłoga którego odkryto stare  krypty grobowe. Od dwóch lat prowadzone są także mozolne prace przy naprawianiu ceglastej elewacji świątyni. Teraz dzięki dotacji w wysokości 750 tys. zł z ministerstwa kultury możliwe było także przystąpienie do wymiany dachu nad prezbiterium. To prace na ogromną skalę. Dość powiedzieć, że aby ustawić nowe dźwigary do Łomży ściągnięto z Warszawy specjalny dźwig, zdolny podnieść ładunek o masie 120 ton. Jego ramię sięga znacznie powyżej szczytu dachu Katedry, nad którym przenoszone są złożona na ziemi elementy więźby dachowej. Jeden taki element wazy ponad 1,5 tony.
Zgodnie z planem wszystkie krokwie na dachu mają być ustawione jeszcze dzisiaj. Później pracownicy będą kłaść łaty i układać dachówki. Remont katedry ma zakończyć się w maju przyszłego roku.
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Stare belki z więźby dachowej
Foto: Stare belki z więźby dachowej
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Ks. kanonik Marian Mieczkowski proboszcz parafii, nadzoruje prace na dachu Katedry
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę