Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Gród pozostanie w marzeniach?

Główne zdjęcie
wiosną teren wokół grodziska miały zalewać wody Narwi

Budowa średniowiecznego grodu nad Narwią w Łomży to miał być doskonały pomysł na promocję miasta i dobry sposób na popularyzowanie jego tysiącletniej historii. Niestety jak się okazuje zapewne pozostanie to w sferze pomysłów. Po opracowaniu zleconej przez miasto koncepcji budowy grodu okazało się, że koszty tego przedsięwzięcia mogą przekroczyć 15 mln zł. Krzysztof Babiński - prezes zarządu i Małgorzata Kuklińska - wiceprezes zarządu Stowarzyszenie na Rzecz Budowy Grodu w Łomży podkreślają, że przedstawiona radnym kwota budowy grodu jest „z sufitu” i nijak ma się do realnych kosztów budowy grodu.

 Pomysł budowy średniowiecznego grodu w Łomży zrodził się przed dwoma laty i szybko znalazł uznanie w oczach władz Łomży. Uznano, że najlepszym miejsce pod jego budowę będzie teren w pobliżu „nowego” mostu przy ul. Sikorskiego.  W tegorocznym budżecie na ten cel przeznaczono ćwierć miliona złotych... i właśnie teraz do ratusza dotarła licząca kilkaset stron „Koncepcja wielobranżowa budowy Grodu w Łomży”. Wczoraj zaprezentowano ją podczas posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta. To właśnie podczas tego spotkania podano, że koszty realizacji tej inwestycji mogą przekroczyć 15 mln zł. Jej wysokość zaskoczyła wszystkich... Nawet przy pozyskaniu dofinansowania unijnego na jej realizację może okazać się, że to za dużo jak na łomżyńskie możliwości. 
- Realne koszty budowy będzie można określić dopiero o opracowaniu projektu technicznego, który ma być gotowy w przyszłym roku – zgodnie odpowiadają Babiński i Kuklińska na pytanie, czy kwota przedstawiona radnym „nie przeraża”. Założyciele Stowarzyszenia w którym narodził się pomysł budowy w Łomży średniowiecznego grodu przekonują, że rzeczywista kwota będzie znacznie niższa i mają nadzieję, że nie zostanie porzucona idea budowy grodu.

Zgodnie z przedstawioną koncepcją w skład Grodu mają wejść:
- fosa zewnętrzna szczelna wokół grodu i podgrodzia;
- palisada podgrodzia o wysokości 4,2 m;
- dwa mosty prowadzące na teren podgrodzia w konstrukcji drewnianej o rozpiętości 17 metrów;
- dwie wieże strażnicze nad wejściami na teren podgrodzia o wysokości około 12 metrów z dachem dwuspadowym pokrytym gontem drewnianym;
- karczma na terenie podgrodzia;
- dziewięć półziemianek z dachem dwuspadowym pokrytym trzciną;
- cztery wiaty wystawiennicze na podgrodziu i dwie przy drodze dojazdowej;
- scena o powierzchni 56m2do inscenizacji teatralnych i muzycznych;
- wał obronny o wysokości 5 m i obwodzie około 185 m, przeznaczony na pomieszczenia wystawiennicze, gospodarcze i sanitarne;
- wieża wału obronnego z dachem czterospadowym pokrytym gontem drewnianym, która będzie stanowiła bramę do wnętrza grodu oraz pełniła funkcję klatki schodowej na koronę wału;
- wieża obronna grodu o wysokości około 11 m z dachem dwuspadowym pokrytym gontem drewnianym;
- chata komesa czyli wodza, z salą o powierzchni 46 m2.

Oto kilka zdjęć z opracowanej koncepcji budowy grodu.
Foto: wiosną teren wokół grodziska miały zalewać wody Narwi
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę