Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Na drodze łosie mają pierwszeństwo!(?)

Za straty spowodowane przez łosie na drodze państwo nie odpowiada. Dziennik Rzeczpospolita opisuje uchwałę Sądu Najwyższego wyjaśniającą wątpliwości jakie powstały gdy o odszkodowanie do Skarbu Państwa wystąpiło małżeństwo, które ucierpiało w wyniku zderzenia ich samochodu z łosiem. Do wypadu doszło przed dwoma laty na drodze nr 61 – w okolicach Stawisk.

Wskutek zderzenia z łosiem, który nagle wtargnął na jezdnię, ich samochód (Ford Aerostat) został zniszczony, a oni doznali uszkodzeń kręgosłupa w postaci zwichnięcia, skręcenia oraz naderwania stawów i wiązadeł na poziomie szyi, a także licznych stłuczeń i zadrapań. Zwierzę przetoczyło się na dach samochodu, wybijając porożem przednią szybę, potem przebiegło jeszcze 20 – 30 m i padło martwe.
Małżonkowie wystąpili o ponad 16 tys. zł odszkodowania za szkody spowodowane przez łosia.  Sprawa trafiła do sądu. W pierwszej instancji sąd uznał, że odszkodowanie się należy. Sąd drugiej instancji takiej pewności nie miał, a więc zapytał o to Sąd Najwyższy. Ten w uchwale z minionego piątku wyjaśnił, że Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne objęte całoroczną ochroną, ale tylko w uprawach, płodach rolnych i na polowaniach, a nie na drogach.
Wynika z tego, że na drodze łosia lepiej unikać. A jeśli już do wypadku z łosiem dojdzie, to najpewniejszym sposobem, by otrzymać odszkodowanie, jest umowa dobrowolnego ubezpieczenia autocasco – zauważa Rzeczpospolita.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę