Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

PO przeciw likwidacji Oddziału Zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży

Platforma Obywatelska RP Łomży i Powiatu Łomżyńskiego stanowczo protestuje wobec zamiarów likwidacji Oddziału Zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Projekt likwidacji przygotowany przez Dyrektora Szpitala i popierany przez Wicemarszałka odpowiedzialnego za Departament Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku wymierzony jest przeciwko bezpieczeństwu zdrowotnemu mieszkańców Łomży i całej Ziemi Łomżyńskiej. Wypowiedzi w/w decydentów, że zamknięcie Oddziału odbędzie się w ramach programu restrukturyzacji , którego założenia polegają na likwidacji wszystkich zbędnych składników majątku szpitali w odniesieniu do Oddziału Zakaźnego w Łomży jest nad wyraz oburzające.


    Szpital Zakaźny w Łomży świadczy usługi dla ok. 250 tysięcy mieszkańców kilku powiatów położonych na terenie byłego województwa łomżyńskiego. Placówka od kilku lat była remontowana i wyposażana tak, aby spełnić nowoczesne standardy oddziałów tego typu , a przez pacjentów uważna była jako funkcjonująca wzorowo. Obciążenie łóżek szpitalnych, które średnio wynosi 48% dla dorosłych i 69% dla dzieci jest na podobnym bądź wyższym poziomie w porównaniu z placówkami zakaźnymi w Białymstoku i  Suwałkach. Jednocześnie zadłużenie szpitali w Suwałkach i Białymstoku jest nieporównywalnie większe niż szpitala w Łomży. Tam jednak – mając na względzie dobro pacjentów- nikt nie myśli o likwidacji placówek zakaźnych. Koszty związane z przewożeniem pacjentów do Białegostoku będą znaczne, a jednocześnie leczenie w odległej placówce dla wielu mieszkańców Łomży i Powiatu Łomżyńskiego będzie bardzo utrudnione. Po likwidacji zysk ekonomiczny Szpitala Wojewódzkiego w Łomży będzie niewielki w odniesieniu do strat społecznych, które będą miały miejsce. Już dziś na etapie wstępnym decyzja ta budzi protesty mieszkańców Łomży. Samorządy miasta i powiatu Łomżyńskiego jednoznacznie skrytykowały ten projekt i wystosowały sprzeciw. W Łomży rozszerza się ruch na rzecz obrony szpitala. Platforma Obywatelska Łomży i Powiatu Łomżyńskiego zwraca się do Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży oraz Wicemarszałka Województwa o dokonanie głębszej analizy problemu.  Sugerujemy poszukiwanie oszczędności w innych obszarach działalności Szpitala, większą konsekwencję podczas negocjacji i zawierania kontraktów z NFZ oraz większą aktywność w pozyskiwaniu dodatkowych funduszy z Urzędu Marszałkowskiego, programów unijnych oraz innych dostępnych źródeł finansowania.  
    Solidarni z mieszkańcami Ziemi Łomżyńskiej apelujemy do Marszałka Województwa i Sejmiku Województwa Podlaskiego o niepodejmowanie decyzji likwidującej Oddział Zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

                           
Zarząd PO w Łomży    
Zarząd PO Powiatu Łomżyńskiego   

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę