Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Gorąca sesja

Środowa sesja Rady Miasta zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Rajcy miejscy będą debatować o podwyżkach opłat za wodę i ścieki, mają poprawić przyjętą przed miesiącem uchwałę o wzroście stawek podatku od środków transportowych, a także prawdopodobnie pokłócą się o zasady (i stawki) na jakich wypłacane będą im diety.

Podwyżkę opłat za wodę i ścieki przygotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Woda zdrożeje o 12 groszy, ścieki o 11 gr., ale najbardziej do góry podskoczy tzw. opłata abonamentowa za licznik - z 1,22 zł na 5,35 zł. Formalnie nowe stawki muszą jeszcze zaakceptować łomżyńscy radni, ale ci zbyt dużego pola manewru nie mają. Podwyżki mogą zaakceptować albo jeśli by się na nie nie godzili, przyznać miejskiej spółce specjalną dotacje na pokrycie kosztów.
Także jeśli chodzi o wzrost stawek podatku od środków transportowych, decyzja radnych będzie miała tylko wymiar formalny. Przed miesiącem przyjmując odpowiednia uchwałę, przegłosowali ją z „czeskim błędem”, który wychwyciła Regionalna Izba Obrachunkowa. Teraz radni muszą ten błędy usunąć.
Jak się okazuje najbardziej emocjonująco zapowiada się natomiast dyskusja o dietach. W porządku obrad jest przewidziane głosowanie zgłoszonego projektu uchwały przygotowanej przez radnych z Komisji Finansów i Skarbu Miasta. Okazuje się jednak, że po publikacjach z ubiegłego tygodnia  wzbudził tak wiele kontrowersji, że już jest zmieniany nawet przez członków tejże Komisji. Dziś dieta radnego wynosił od 670 do 1676 zł miesięcznie w zależności od funkcji jaką w Radzie sprawuje. Po przyjęciu propozycji Komisji Finansów i Skarbu Miasta różnica ta spadłaby do około 200 zł. Radny, który nie pełniłby żadnej funkcji dostawałby co miesiąc z kasy miasta po 971 zł, a przewodniczący rady miasta 1165 zł.
Poza tym części radnych nie spodobał się także „Komisyjny” nowy zapis w uchwale o dietach, mówiący o tym, że radnemu pieniądze się należą nawet jeśli przez cały miesiąc nie będzie posiedzenia Rady Miasta, ani żadnej komisji, której  jest on członkiem. Wydaje się, że większość radnych uznała to za „przegięcie” i woli dotychczasowe – wypracowane przez lata w praktyce -  wzorce. Dotychczas, aby radni mogli jechać na wakacje lipcowa sesja odbywała się w pierwszym tygodniu miesiąca, a sierpniowa w ostatnim...  

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę