Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

W Jedwabnem uczczono 63 rocznicę mordu miejscowych Żydów

W Jedwabnem zakończyły się uroczystości w 63 rocznicę zamordowania tam około 300 żydowskich mieszkańców miasteczka. Wzięło w nich udział około 30 Żydów z Warszawy, z ambasadorem Izraela w Polsce Dawidem Pelegem. Jak podkreślał przewodniczący uroczystościom rabin gminy żydowskiej Warszawy i Łodzi Michael Szudrich, spotkanie miało wyłącznie charakter religijny. Dlatego przy pomniku pomordowanych odśpiewano psalmy i złożono kamienie. Wieńce złożyli natomiast przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego Zbigniew Krzywicki, przedstawiciel marszałka województwa Anatol Wapp oraz - w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej dr Jerzy Milewski. Nie było przedstawiciela wojewody, starosty łomżyńskiego ani władz Jedwabnego.

Razem z Żydami modlił się także polski dominikanin ojciec Ryszard Bosakowski z Warszawy. Powiedział on Radiu Białystok, że chrześcijan i żydów łączą wspólne korzenie religijne, i jakiekolwiek podziały są nie na miejscu i nie mają nic wspólnego z lansowaną przez Ojca Świętego linią pojednania. Ambasador Peleg podkreślał ogromną wdzięczność pod adresem polskich władz, które przed kilkoma laty wyraziły zgodę na rozpoczęcie śledztwa w sprawie mordu w Jedwabnem. "Tamta decyzja owocuje dziś normalizacją sytuacji" - powiedział "i tym, że możemy w sposób godny czcić pamięć niewinnych ofiar". Po uroczystości pod pomnikiem pomordowanych, jej uczestnicy przeszli obok na cmentarz żydowski, gdzie odmówili kolejne modlitwy.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę