Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Czysta teczka biskupa Stefanka

Z raportu Kościelnej Komisji Historycznej wynika, że bp Stanisław Stefanek nie był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB - dowiedział się DZIENNIK. To, że biskup łomżyński był agentem bezpieki, zasugerował na swoich łamach „Głos Wielkopolski”. Sam biskup zdecydowanie zaprzecza oskarżeniom. I - jak dodaje DZIENNIK - jego słowa potwierdzają wyniki prac Kościelnej Komisji Historycznej.

"Dziennik" przypomina, że od zeszłego roku badała ona znajdujące się w IPN akta SB dotyczące wszystkich żyjących polskich hierarchów. Raport Komisji jest tajny. Jednak arcybiskup Leszek Sławoj Głódź pytany przez gazetę, czy wśród kilkunastu osób wymienionych w tym dokumencie jest biskup Stefanek, odpowiedział krótko: „Na pewno nie”.
Łącznik między Kościelną Komisją Historyczną a Episkopatem Polski zastrzegł jednak, że raport jest tajny. Nie wykluczył jednak, że na życzenie bp. Stefanka fragmenty na jego temat mogą zostać upublicznione. "To jest nowa sytuacja. Jeśli będzie taka potrzeba, to komisja się wypowie" - stwierdził.
Na wątpliwą wartość materiałów, na jakie powołuje się autor tekstu z "Głosu Wielkopolskiego" zwraca uwagę znany badacz działań SB wobec duchowieństwa ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. "Zapoznałem się dokładnie z tym artykułem i uważam, że materiał dowodowy jest bardzo słaby. Ja na ich podstawie nie odważyłbym się wysuwać takich sugestii jak autor. Jeśli bp Stefanek poda go do sądu, wygra proces bez kłopotu" - ocenia ks. Zaleski.
Ks. Zaleski uważa, że najlepszym sposobem na wyjaśnienie sprawy jest opublikowanie akt SB. "Tak zrobili abp Wojciech Ziemba oraz abp Józef Michalik i oczyścili się z zarzutów" - podkreśla.

zobacz: Czysta teczka biskupa Stefanka - DZIENNIK

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę