Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 listopada 2024 napisz DONOS@

czwartek 15.11.2007

Gazeta Współczesna - Niech zima idzie wolno Gazeta Współczesna - Z czarnym krukiem w tle Gazeta Współczesna - 35 tysięcy ton skrobi Kurier Poranny - Więcej za prawko

Gazeta Współczesna - Niech zima idzie wolno
Tysiące ton węgla i tony soli już są, ale... Gdyby nagle sypnął śnieg i ścisnął mróz paraliżu nie będzie - zapewniają miejskie służby.
Jest zapas soli do posypywania dróg, pojemniki z piaskiem do posypywania chodników, ustalone dyżury pracowników. W ciepłowni zapas ponad 12 tys. ton węgla. Wszystko w pogotowiu, tylko czy zima tradycyjnie nas nie zaskoczy?
Remonty przed sezonem
Przygotowania do tegorocznego sezonu Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaczęło już z końcem poprzedniej zimy. Najważniejszym zadaniem było dokończenie modernizacji i rozbudowy miejskiego systemu ciepłowniczego. Koszt przedsięwzięcia realizowanego przez trzy ostatnie lata to ponad 6 mln zł.
- Dwie zasadnicze części tego zadania to modernizacja kotła oraz likwidacja trzech węzłów grupowych dużych i zastąpienie ich 36 węzłami indywidualnymi w poszczególnych budynkach - wyjaśnia Marian Mielcarek, prezes MPEC - Dzięki temu kocioł emituje teraz mniej pyłów i jest bardziej przyjazny środowisku. W przypadku węzłów chodziło o zmniejszenie straty na przesył energii cieplnej.
więcej: Gazeta Współczesna - Niech zima idzie wolno

Gazeta Współczesna - Z czarnym krukiem w tle
Szepietowo. Czarny kruk z podniesionymi skrzydłami i złotą toczenicą w dziobie widnieje na ustanowionym herbie i fladze gminy.
Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę ustanawiającą herb i flagę urzędową gminy Szepietowo. Herb i flaga zaprojektowane przez Tadeusza Gajla, weksyloga z Białegostoku, będą znakiem rozpoznawczym gminy.
Józef Pułaski jest stąd
Na niebieskim tle herbu gminy widnieje czarny kruk z podniesionymi skrzydłami i złotą toczenicą w dziobie. Ptak stoi na srebrnej husarskiej szabli, pod którą widnieje złoty kłos.
- Herb nawiązuje do szlacheckiego herbu Ślepowron - tłumaczy Ryszard Grodzki, sekretarz gminy Szepietowo. - To rodzina, do której należało wiele posiadłości na terenie gminy.
W ustanowionym herbie gminy w miejscu krzyża pod krukiem jest szabla z okresu Konfederacji Barskiej.
- Ta zmiana to nawiązanie do konfederata Józefa Pułaskiego, który był współtwórcą i marszałkiem Konfederacji Barskiej - tłumaczy Ryszard Grodzki. - Rodzina Pułaskich herbu Ślepowron wywodzi się z terenu gminy Szepietowo, ze wsi Pułazie.
Trzecim elementem herbu umieszczonym w miejsce podkowy jest złoty kłos zboża, który symbolizuje rolniczy charakter gminy.
więcej: Gazeta Współczesna - Z czarnym krukiem w tle

Gazeta Współczesna - 35 tysięcy ton skrobi
Pierwszy raz w swojej historii łomżyńska spółka PEPEES rozpoczęła podpisywanie umów z rolnikami na dostawy ziemniaków z przyszłorocznych zbiorów już w listopadzie. Tak wczesna kontraktacja (trwa jeszcze tegoroczna kampania) ma przynieść korzyści obu stronom. Jest to ważne również dlatego, że łomżyńska spółka przerabia jedną trzecią ziemniaków wyprodukowanych w Polsce.
- Sytuacja w rolnictwie zmienia się bardzo dynamicznie, rolnicy już teraz zastanawiają się, na co nastawić swoje gospodarstwa - mówi Andrzej Kiełczewski, prezes zarządu PEPEES S.A. - Chcemy ich przekonać, że warto związać się z solidnym i przewidywalnym partnerem. Zawarcie umów już teraz pozwoli na spokojne planowanie pracy nam i plantatorom.
W projekcie umowy, jaką łomżyńska firma przygotowała, zawarta jest m.in. gwarantowana cena minimalna za tonę skrobi wyprodukowanej z dostarczonych ziemniaków.
- To konkretna, myślę, że bardzo satysfakcjonująca, kwota wyrażona w euro, zgodnie z wymogami unijnymi - tłumaczy prezes Andrzej Kiełczewski. - Ze względu na tajemnicę handlową, szczegóły przekazywać będziemy dopiero naszym kontrahentom, ale mogę ujawnić, że będzie to cena o około 40 proc. wyższa niż cena gwarantowana w tym roku. Plantatorzy będą mogli także liczyć na kilka rodzajów dopłat. Według projektu przygotowanego przez PEPEES, dodatkowe pieniądze będą przysługiwały np. za dostawy o niskim poziomie zanieczyszczeń ziemniaków oraz za ziemniaki wczesne i dostarczane w listopadzie.
więcej: Gazeta Współczesna - 35 tysięcy ton skrobi

Kurier Poranny - Więcej za prawko
Nawet o połowę może podskoczyć cena za egzamin na prawo jazdy. Podwyżka wejdzie w życie już od stycznia.
Dzięki temu egzaminatorzy zarobią od 2,5 do nawet 8 tysięcy złotych miesięcznie.
Hojny był minister transportu. Bo to on przyznał spore podwyżki dla egzaminatorów. Ktoś za nie musi zapłacić, więc Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego już oblicza, o ile podrożeje egzamin na prawo jazdy.
- Z naszych wyliczeń wynika, że będziemy musieli podnieść opłatę za egzamin praktyczny nawet o 49 procent - mówi Ewa Szakiel-Egiert, dyrektor białostockiego WORD. Teraz egzamin na prawo jazdy kategorii B kosztuje 112 złotych. Od pierwszego stycznia możemy zapłacić o 55 złotych więcej.
więcej: Kurier Poranny - Więcej za prawko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę