Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Luciano Pavarotti i trzej polscy tenorzy w Łomży

Uśmiechnięci śpiewacy, rozbawiona publiczność, uskrzydlony dyrygent i żywiołowa Łomżyńska Orkiestra Kameralna - oto najkrótsza relacja z niedzielnego koncertu ŁOK, poświęconego pamięci zmarłego w tym roku Luciano Pavarottiego. I najkrótsza recenzja z prawie dwuipółgodzinnnego koncertu Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej, która towarzyszyła w niedzielny wieczór pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego trzem polskim tenorom: Ryszardowi Wróblewskiemu (od blisko ćwierć wieku solista Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie), Leszkowi Świdzińskiemu (solista Teatru Wielkiego i Warszawskiej Opery Kameralnej) oraz Mateusza Zajdela, studenta V roku warszawskiej Akademii Muzycznej...

"Usta milczą, dusza śpiewa, kochaj mnie" Lehara, "Wielka sława to żart" Johana Straussa czy "Brunetki, blondynki" z repertuaru Jana Kiepury to tylko niektóre ze słynnych arii operowych i pieśni, które wykonali pojedynczo lub jako trio znakomici śpiewacy. Koncert wspomnień był radosny entuzjazmem publiczności, rozkołysany melodiami o włoskim liryzmie (pieśni neapolitańskie) i hiszpańskim temperamencie ("Granada"). Koncert pełen żaru, jaki w sercach słuchaczy wzbudzali tenorzy, powodowani autentycznymi emocjami w kontakcie z żywo reagującą salą.   
Dramatyczny, głęboki tenor Wróblewskiego, ekspresyjny, czasem wręcz ekstatyczny głos Świdzińskiego i ciepły, liryczny tembr Zajdela złożyły się na płomienny, mimo przejmującego chłodu jesieni, wieczór listopadowy, podczas którego publiczność  w foyer sali widowiskowej śpiewała klasyczne przeboje, spontanicznie oklaskiwała wchodzących artystów i głośno prosiła o bisy. Z wdziękiem i humorem koncert poprowadziły Beata Wardak (mezzosopranistka Warszawskiej Opery Kameralnej) i Aleksandra Orłowska, uczennica III kl. Państwowej Szkoły Muzycznej II st. przy ul. Bednarskiej w Warszawie.   
Dobra atmosfera w zespole muzyków, dynamizm dyrygenta, sympatia dla solistów i życzliwa energia ze strony widowni złożyły się na ciekawy i profesjonalny koncert, chociaż dany w dość małym i dość prowincjonalnym mieście.
Już teraz warto zaprosić nie tylko łomżyńskich melomanów na I Warszawski Turniej Tenorów, który odbędzie się w sali Kongresowej PKiN 10 listopada o godz. 18. Zagra nasza orkiestra, a wśród dziesięciu śpiewaków będzie także łomżyniak Jacek Szymański, solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Tekst: Mirosław R. Derewońko

fot. Mariusz Patalan

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę