Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

wtorek 30.10.2007

Gazeta Współczesna - Tak jak on umiłować taniec Gazeta Współczesna - Dadzą szansę małym Kurier Poranny - Sejmik. Dylematy PSL Gazeta Wyborcza - Wstrzymują obwodnicę przez Rospudę

Gazeta Współczesna - Tak jak on umiłować taniec
Drozdowo/Łomża 80-letni artysta wydał wspomnienia i urządził benefis. Zbigniew Pieńkowski, tancerz i choreograf rodem z Drozdowa, obchodził jubileusz w rodzinnych stronach.
Jestem wzruszony do łez - mówił 80-latek podczas swego sobotniego benefisu w Auli im. Hanki Bielickiej. Wykonawcami byli tancerze, chór i kapela kurpiowska Zespołu Pieśni i Tańca Łomża. - Bardzo dziękuję, że nadal dzielicie się pięknem i radością z innymi ludźmi - mówił.
Były solista, m.in. Teatru Wielkiego Opery i Baletu w Poznaniu, występował na scenie 16 lat, a przez 36 pracował jako pedagog i choreograf. Najdłużej z zespołami Krakowiacy i Krakus, ale po powrocie w 1986 r. do Drozdowa przez pięć lat prowadził ZPiT Łomża.
- Nauczyłem się przy panu punktualności, przygotowywania do prób i współpracy z chórem - dziękował kierownik muzyczny ZPiT Łomża Marek Żemek, który z Justyną Wawrzyniak i Kazimierzem Pawczyńskim, obecnymi choreografami 50-osobowej grupy, zrealizował imponujące widowisko na cześć jubilata. Oprócz dowcipnych kurpiowskich, rzeszowskich i śląskich przyśpiewek ludowych, ok. 150 gości wysłuchało kapeli podwórkowej PAKA z Grajewa.
Jubilat otrzymał list gratulacyjny od starosty łomżyńskiego Krzysztofa Kozickiego. Gratulacje w imieniu marszałka podlaskiego Dariusza Piontkowskiego przekazał dyrektor ROK Jarosław Cholewicki.
więcej: Gazeta Współczesna - Tak jak on umiłować taniec

Gazeta Współczesna - Dadzą szansę małym
Łomża 1 listopada wszystkie duże sklepy w mieście będą zamknięte
Zarówno łomżyńska Stokrotka, Biedronka, Polomarket, jak i wiele innych większych sklepów będzie zamkniętych 1 listopada. To wynik lipcowej nowelizacji kodeksu pracy, zakazującej pracownikom na etacie pracy w święta. Czynne będą stacje benzynowe i apteki. Pracować będą mogli zatrudnieni na umowę-zlecenie.
- Osobiście jestem za tym, by sklepy były zamknięte w niedziele i święta, jak w większości krajów europejskich - mówi Waldemar Bagiński, właściciel czterech sklepów spożywczych w Łomży. - Do tej pory, chcąc utrzymać się na rynku, musieliśmy handlować w święta.
Przedsiębiorca podkreśla, że ta nowelizacja da szansę małym sklepikom, gdzie właściciel sam może stanąć za ladą.
- Osobiście nie przewiduję, żebym ja, ktoś z mojej rodziny lub zatrudniony na umowę-zlecenie stanął w tym dniu za kasą - dodaje Waldemar Bagiński.
Przestrzegania obowiązujących przepisów będzie w Łomży pilnować sześciu inspektorów Inspektoratu Pracy. 
więcej: Gazeta Współczesna - Dadzą szansę małym

Kurier Poranny - Sejmik. Dylematy PSL
Koalicja na włosku. PiS czy PO? - to dylemat PSL. Za dwa tygodnie ludowcy wybiorą partnera do rządzenia w województwie.
Decyzję ludowcy mieli podjąć już wczoraj. Ale po kilkugodzinnej dyskusji wyłoniono jedynie kandydata na wicemarszałka województwa. Jana Kamińskiego ma zastąpić Ignacy Jasionowski. A decyzję o ewentualnej koalicji przełożono po zawarciu rządowej kolacji przez PO i PSL.
Nerwowa sesja
Platforma Obywatelska za wszelką cenę dąży do przejęcia władzy w województwie podlaskim. Szef klubu radnych PO Jarosław Dworzański miał nadzieję, że uda się to już 5 listopada (zbiega się to z pierwszym posiedzeniem Sejmu). Dlatego zaproponował, aby tego dnia jednocześnie wygasić mandat tych radnych, którzy dostali się do Sejmu, i zaprzysiąc w ich miejsce nowych. Jednak ze względów prawnych okazało się to niemożliwe.
Mimo tego rozmowy trwały. Jarosław Dworzański porozumiewał się z przedstawicielami Lewicy i Demokratów, wymieniał koncyliacyjne spojrzenia i półsłówka z Andrzejem Chmielewskim z Samoobrony. Marszałek województwa Dariusz Piontkowski w swoim gabinecie prowadził natomiast negocjacje z Janem Kamińskim z PSL. Aby nie tracić czasu, Jacek Żalek z PO przekonywał do nowej koalicji Mikołaja Janowskiego z PSL.
- Jeśli marszałkowi nie uda się zrekonstruować zarządu i jeśli PSL oficjalnie opowie się za koalicją z PO, to liczę, że marszałek poda się do dymisji - mówił Dworzański.
- Tak zrobię, jeśli zobaczę osiemnaście podpisów radnych pod wnioskiem o moje odwołanie - ripostował Piontkowski.
więcej: Kurier Poranny - Sejmik. Dylematy PSL

Gazeta Wyborcza - Wstrzymują obwodnicę przez Rospudę
Całą obwodnicę Augustowa czeka najpewniej los analogicznej inwestycji pod Wasilkowem - całkowite wstrzymanie budowy. Taką decyzję, na razie nieprawomocną, podjął w piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Od kilku miesięcy zajmuje się on legalnością pozwolenia na budowę. Zdaniem kilku organizacji pozarządowych i Rzecznika Praw Obywatelskich ten dokument, wydany w lutym przez wojewodę podlaskiego, jest niezgodny z polskim prawem. Na razie sędziowie nie rozstrzygnęli tej kwestii i nie wiadomo, kiedy to zrobią. W piątek postanowili jednak, że do tego czasu prac budowlanych na całej długości inwestycji prowadzić nie wolno.
W uzasadnieniu decyzji sędziowie stwierdzili m.in., że dalsze prowadzenie robót może spowodować trudne do odwrócenia skutki, zwłaszcza na obszarach chronionych. Przebiega przez nie jedna trzecia 17-km obwodnicy, do której zastrzeżenia ma również Komisja Europejska. Na jej wniosek legalnością inwestycji zajmuje się także Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W sierpniu rząd postanowił, że do czasu wydania przez niego wyroku nie będzie prac na terenach chronionych. W piątek polscy sędziowie, zawieszając pozwolenie na budowę, orzekli, że to wstrzymanie prac zależy wyłącznie od dobrej woli inwestora, i że trzeba je wzmocnić sądowym nakazem. Decyzja WSA nie jest prawomocna.
więcej: Gazeta Wyborcza - Wstrzymują obwodnicę przez Rospudę

 

cz
wt, 30 października 2007 06:27
Data ostatniej edycji: wt, 30 października 2007 06:35:49

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę