Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Coraz więcej używanych aut z UE! Coraz więcej pytań o formalności!

Podlasianie, po wejściu Polski do Unii Europejskiej, z innych państw Wspólnoty sprowadzili już blisko 2,5 tys. używanych aut. W czerwcu było ich cztery razy więcej niż w maju. Co ciekawe, najwięcej używanych aut zakupili mieszkańcy Suwałk i Łomży. W miarę wzrostu zainteresowania autami z zagranicy, w urzędach skarbowych wzrasta liczba pytań o to, jak prawidłowo dopełnić formalności.

Używany środek transportu np. samochód osobowy to taki, który przejechał więcej niż 6 000 km, a jednocześnie od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło więcej niż 6 miesięcy. Osoby chcące zarejestrować taki samochód w Polsce powinny zgłosić się do swojego urzędu skarbowego i złożyć wypełniony formularz VAT-24. Jest to "Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu". W odpowiedzi na taki wniosek, urząd skarbowy w terminie 7 dni wydaje zaświadczenie (na formularzu VAT-25), że na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek zapłaty podatku z tytułu przywozu danego środka transportu.
Do formularza trzeba dołączyć umowę kupna pojazdu lub fakturę, a także inne dokumenty jeżeli poświadczają one, że nie mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Dokumenty te urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić przy wydawanym zaświadczeniu. Izba Skarbowa w Białymstoku uprzejmie przypomina, że osoby kupujące auto w którymś z państw Unii Europejskiej powinny domagać się od sprzedającego wpisania na fakturę przebiegu auta. W znaczny sposób ułatwia to procedurę związaną ze stwierdzeniem czy, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, auto jest nowe czy używane, a co się z tym wiążę czy sprowadzający takie auto musi płacić podatek VAT. Złożenie wniosku VAT-24 podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł, a otrzymanie zaświadczenia VAT-25 – 150 zł.
W maju urzędy skarbowe z województwa podlaskiego wydały 480 zaświadczeń VAT-25. W czerwcu już 2005 szt. takich dokumentów. Co ciekawe, najwięcej używanych samochodów sprowadzono na terenie Urzędu Skarbowego w Suwałkach – 405. Na drugim miejscu w tym minirankingu jest Urząd Skarbowy w Łomży – 350 aut.

Urząd ........................................................ VAT-25 / maj VAT-25 / czerwiec VAT-25 razem
Urząd Skarbowy w Suwałkach .................... 101 / 304 / 405
Urząd Skarbowy w Łomży ..................... 59 / 291 / 350
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku ........... 90 / 258 / 348
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku ....... 61 / 256 / 317
Urząd Skarbowy w Sokółce .......................... 13 / 150 / 163
Urząd Skarbowy w Augustowie ..................... 27 / 125 / 152
Urząd Skarbowy w Wysokiem Maz. .............. 21 / 116 / 137
Urząd Skarbowy w Zambrowie ..................... 15 / 113 / 128
Urząd Skarbowy w Kolnie ............................ 12 / 99 / 111
Urząd Skarbowy w Siemiatyczach ................. 21 / 90 / 111
Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim ........... 38 / 72 / 110
Urząd Skarbowy w Grajewie ........................... 9 / 57 / 66
Urząd Skarbowy w Mońkach .......................... 4 / 46 / 50
Urząd Skarbowy w Hajnówce ......................... 7 / 25 / 32
Podlaski Urząd Skarbowy w Białymstoku ..... 2 / 3 / 5

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę