środa 25.10.2007
Gazeta Współczesna - Za dużo spalin staruszków Gazeta Współczesna - Pomaga ministerstwo, prezydent, pomóż i ty Gazeta Współczesna - Będą stołki po posłach Gazeta Wyborcza - Dlaczego PiS wygrało na Podlasiu? - odpowiada socjolog Kurier Poranny - Donald Tusk dobiera ministrów, ale na Białystok nie zerka
Gazeta Współczesna - Za dużo spalin staruszków
Kontrolerzy Inspekcji Transportu Drogowego z Białegostoku zjawili się w piątek w zajezdni autobusowej łomzyńskiego MPK i zatrzymali dowody rejestracyjne czterech autobusów. Powód? Przekroczone normy emisji spalin.
Kontrola pokazała, że część taboru należy jak najszybciej wymienić.
- Skontrolowano tylko stare pojazdy, 14 - 19-letnie - opowiada Bogusław Szczech, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. - Te autobusy nigdy nie będą spełniać norm emisji spalin Euro-5. To są stare silniki. W sprawie interweniowałem u prezydenta.
Dyrektor chce odebrać zakwestionowane dowody rejestracyjne.
- Autobusy przeszły badania techniczne. Dowody rejestracyjne odbierzemy ze starostwa jak najszybciej - mówi Bogusław Szczech. - Płacimy za dodatkową emisję spalin i to niemało do urzędu marszałkowskiego.
Dyrekcja zapowiada, że do chwili zakupu nowych autobusów te stare będą użytkowane.
więcej: Gazeta Współczesna - Za dużo spalin staruszków
Gazeta Współczesna - Pomaga ministerstwo, prezydent, pomóż i ty
Najstarszy zabytek sakralny w regionie czeka na społeczne wsparcie
Blaszany dach, na prawej południowej nawie Katedry Łomżyńskiej i Kaplicy Matki Boskiej Łomżyńskiej jest zniszczony i wymaga pilnej wymiany. Zdaniem proboszcza, ks. kanonika Mariana Mieczkowskiego jeśli ratunek nie przyjdzie w porę, zagrożone mogą być bardzo cenne zabytki, znajdujące się wewnątrz świątyni.
Wymiana dachu byłaby jednym z ostatnich elementów trwających od kilku lat prac remontowych i renowacyjnych najstarszego kościoła w regionie północno-wschodnim. Katedra obchodziła nie dawno pięć wieków swojego istnienia. Dobiegające końca prace remontowe miały największy zakres w jej historii. Gruntownej przebudowie poddano m.in. system ogrzewania kościoła, prezbiterium, osuszono też zawilgocone przez dziesięciolecia mury wewnętrzne. Na prezbiterium odkryto krypty grobowe, które zinwentaryzowano, a pod prezbiterium wybudowano kaplicę, gdzie urządzona będzie m.in. ścieżka edukacyjna poświęcona przeszłości katedry i Łomży.
- W Katedrze rozpoczęły się przygotowania do roku 2009, kiedy to obchodzić bęziemy tysięczną rocznicę śmierci św. Brunona z Kwerfurtu - głównego patronaj diecezji - mówi ks. Marian Mieczkowski. Minister Kultury uzwględnił nasze prośby i przeznaczył już 750 tys. zł na remont dachu. Wymieniona być musi cała więźba, całość pokryta zostanie nową dachówką. Pomoc w remoncie zapowiedział też bp Stanisław Stefanek i prezydent Łomży, Jerzy Brzeziński. Potrzeba jeszcze ponad 250 tys. zł. Każada pomoc będzie niezwykle cenna i za każdą będę wdzięczny. Mam nadzieję, że wspólnie uratujemy nasz cenny zabytek.
więcej: Gazeta Współczesna - Pomaga ministerstwo, prezydent, pomóż i ty
Gazeta Współczesna - Będą stołki po posłach
Nowy wicemarszałek województwa, dwóch radnych sejmiku i jeden radny białostocki, do tego wybory w Augustowie - to efekt podziału poselskich mandatów.
Jan Kamiński z PSL-u, obecny wicemarszałek województwa, nie będzie już dłużej ani radnym, ani wicemarszałkiem. Funkcji tych nie można łączyć z mandatem poselskim.
- Bardzo się cieszę, że zdobyłem mandat poselski. To spełnienie jednego z moich marzeń, uwieńczenie mojej pracy dla regionu - nie kryje Kamiński.
Miejsce wicemarszałka w sejmiku zajmie Ignacy Jasienowski, były wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku. Nie wiadomo jednak, kto (ewentualnie) zastąpi Kamińskiego w zarządzie województwa. Jeżeli utrzyma się koalicja PiS-u z PSL-em, być może nowym wicemarszałkiem będzie Wojciech Borzuchowski z PSL-u, wcześniej poseł PiS-u. Choć sam Kamiński ma inny pomysł:
- Nie ukrywam, że zależy mi, by moje miejsce w zarządzie nadal należało do osoby, która reprezentuje północ województwa, czyliSuwalszczyznę. A właśnie pan Jasienowski jest z Suwałk.
To nie jedyne zmiany, do jakich dojdzie w sejmiku. Nowego posła LiD-u Jarosława Matwiejuka zastąpi Zbigniew Krzywicki, poprzednio przewodniczący sejmiku. Natomiast miejsce Jacka Żalka zajmie Wiktor Łaszewicz, lekarz, ordynator z białostockiego szpitala wojewódzkiego.
więcej: Gazeta Współczesna - Będą stołki po posłach
Gazeta Wyborcza - Dlaczego PiS wygrało na Podlasiu? - odpowiada socjolog
Podlaskie to jedno z czterech województw, w którym Prawo i Sprawiedliwość zatriumfowało. Również w poprzednich wyborach, dwa lata temu, regiony położone wzdłuż wschodniej granicy Polski zdecydowanie opowiedziały się po stronie tego prawicowego w warstwie ideowej i socjalistycznego w kwestiach gospodarczych ugrupowania. Według Radosława Oryszczyszyna z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, Podlaskie jest skazane na PiS.
Jakub Medek: Dlaczego mieszkańcy naszego regionu w niedzielę głosowali inaczej niż obywatele większej części kraju i wybrali PiS?
Radosław Oryszczyszyn: Jako socjolog widzę tu trzy podstawowe powody. Pierwszym jest struktura ludności tego terenu, czyli mało dużych miast a wiele terenów wiejskich. Ich mieszkańcy tradycyjnie preferują ugrupowania konserwatywne. Drugą kwestią preferującą w oczach dużej części mieszkańców Podlaskiego tego rodzaju ugrupowania jest nasza wielokulturowość. A właściwie tarcia i konkurencja między różnymi wyznaniami. Badania dowodzą, że nawet w czasach długotrwałego pokoju, czy braku jakichkolwiek konfliktów na tym tle, bliskość innych wyznań wpływa na radykalizację preferencji politycznych.
więcej: Gazeta Wyborcza - Dlaczego PiS wygrało na Podlasiu? - odpowiada socjolog
Kurier Poranny - Donald Tusk dobiera ministrów, ale na Białystok nie zerka
Podlasie tym razem POza rządem
Podlascy politycy z Platformy Obywatelskiej na miejsca w rządzie liczyć nie mogą. Chociaż zapewniają, że mają wykwalifikowanych fachowców, których na ministerialne stanowiska mogliby rekomendować.
Przypomnijmy, że do tej pory podlascy politycy mieli dość mocny akcent i wpływ na politykę warszawską. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego ministrem rolnictwa był Krzysztof Jurgiel, a wiceministrem Jacek Bogucki. Jarosław Zieliński tekę wiceministra miał aż w dwóch resortach: administracji i spraw wewnętrznych. Pod koniec do rządu "załapał się” nawet Krzysztof Tołwiński.
Ale wcześniej też mieliśmy swoich przedstawicieli w radzie ministrów. Jej szefem, a także ministrem spraw zagranicznych był Włodzimierz Cimoszewicz. Adam Dobroński z PSL kierował Urzędem ds. Kombatantów, a Janusz Szymański z Unii Pracy w rządzie Waldemara Pawlaka był wiceministrem MSWiA.
więcej: Kurier Poranny - Donald Tusk dobiera ministrów, ale na Białystok nie zerka