Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Apelują do NFZ o rozwagę

Zaproponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia zasady finansowania szpitali z terenu województwa podlaskiego mogą „spowodować pogorszenie dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych”. Do takich wniosków doszli zarząd województwa, starostowie tutejszych powiatów i rektor Akademii Medycznej w Białymstoku. Wspólnie wysłali od NFZ specjalne stanowisko w którym apelują „o ponowne przeanalizowanie zasad kontraktowania i rozliczania świadczeń zdrowotnych w 2008 r” i opracowanie nowych by zapewniały one „nie tylko optymalne funkcjonowanie zakładów opieki zdrowotnej, ale również byłby gwarancją zabezpieczenia mieszkańcom województwa podlaskiego świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie jakości i dostępności”.


Oto obszerne fragmenty tego listu.
Z informacji przekazanych przez dyrektorów samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, działających na terenie województwa podlaskiego wynika, że zaproponowane przez Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ wartości umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych w 2008 r. kształtują się na poziomie zbliżonym, a w niektórych przypadkach niższym niż wartości umów według stanu na styczeń 2007 r. W większości przypadków wyceny przez NFZ świadczeń zdrowotnych, proponuje się istotne obniżenie wartości poszczególnych procedur medycznych zaproponowanych w nowym katalogu. Dotyczy to w szczególności procedur medycznych w zakresie lecznictwa szpitalnego.
Ze wstępnie przeprowadzonej analizy wynika, że zdecydowanie niekorzystne finansowanie NFZ zaproponował w przypadku procedur medycznych wykonywanych w szczególności w oddziałach zabiegowych.
Należy podkreślić, że kolejne niedoszacowanie wartości umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych spowoduje obniżenie przychodów szpitali z tytułu udzielania świadczeń zdrowotnych, co w konsekwencji przyczyni się nie tylko do dalszego pogarszania ich sytuacji finansowej, ale również może spowodować pogorszenie dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych. Dotychczasowy wysiłek, jaki włożyły szpitale w realizację programów naprawczych, mających na celu obniżenie kosztów działalności, po raz kolejny zostanie zniweczony m.in. poprzez chroniczne zaniżanie przez NFZ wartości umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych. Niedopuszczalnym jest fakt, by szpitale publiczne w najwyższym stopniu ponosiły ciężar niedostatecznego finansowania systemu opieki zdrowotnej.
W świetle powyższego apelujemy o ponowne przeanalizowanie zasad  kontraktowania i rozliczania świadczeń zdrowotnych w 2008 r., którego efektem byłoby stworzenie takiego systemu finansowania opieki zdrowotnej, który zapewniałby nie tylko optymalne funkcjonowanie zakładów opieki zdrowotnej, ale również byłby gwarancją zabezpieczenia mieszkańcom województwa podlaskiego świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie jakości i dostępności.

zobacz: NFZ chce oszczędzać na leczeniu w szpitalach

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę