Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Osoby wymieniające dowód ...

Osoby wymieniające dowód mogą już aktualizować swoje dane za pośrednictwem urzędu wydającego dowód osobisty. Ustawa o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, która wchodzi w życie w dniu 1 lipca 2004r., wprowadza zmiany do art. 9 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. W art. 9 ust. 1a otrzymał brzmienie: "1a. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, dla których płatnikiem jest organ emerytalny lub rentowy, mogą dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego za pośrednictwem tego płatnika. Płatnik jest obowiązany przekazać zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika w terminie 7 dni od dnia złożenia przez podatnika tego zgłoszenia."

Po ust.1a dodany został ust. 1b w brzmieniu:
"1b. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych nieprowadzący działalności gospodarczej, dla których obowiązek aktualizowania danych wynika z faktu otrzymania dowodu osobistego, mogą dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego za pośrednictwem organu wydającego dowód osobisty. Organ ten obowiązany jest do poinformowania podatnika o obowiązku złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego oraz do przekazania zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika w terminie 7 dni od dnia złożenia przez podatnika tego zgłoszenia."
Wprowadzone przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez podatników. Podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej, po uzyskaniu nowego dowodu osobistego, w urzędzie wydającym dowód osobisty, uzyskają:
ˇ informację o obowiązku złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego,
ˇ formularz zgłoszenia aktualizacyjnego "NIP-3",
ˇ możliwość pozostawienia w tym urzędzie wypełnionego formularza.
Dzięki temu podatnik, który będzie chciał z takiej możliwości skorzystać, nie będzie musiał sam przekazywać zgłoszenia do urzędu skarbowego i ponosić ewentualnych kosztów wysyłki, gdyż obowiązek przekazania do urzędu skarbowego, wypełnionego przez podatnika zgłoszenia aktualizacyjnego, spoczywać będzie na urzędzie wydającym dowód osobisty.
Ustawa zapewnia również możliwość złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego za pośrednictwem płatnika, jeżeli płatnikiem jest organ emerytalny lub rentowy.

Radosław Hancewicz
Rzecznik prasowy
Izby Skarbowej w Białymstoku
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę