Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Rozpoczynają się egzaminy na studia

Na niektórych kierunkach białostockich uczelni zaczynają się egzaminy wstępne. Tak jest np. na Politechnice Białostockiej. Egzaminy pisać będą od rana kandydaci na elektrotechnikę oraz elektronikę i telekomunikację. Politechnika Białostocka przyjmie na kierunki dzienne 1600 osób. Najwięcej osób ubiega się o przyjęcie na turystykę i rekreację, marketing, informatykę i architekturę. Na Uniwersytecie w Białymstoku z pisemnym językiem polskim zmagać się dziś będą kandydaci na polonistykę. Będą oni musieli napisać rozprawę na jeden z pięciu tematów do wyboru (cztery związane z literaturą dawną i współczesną oraz piąty - interpretacja konkretnego utworu). Egzaminy pisemne będą też zdawać kandydaci na matematykę.

Także chętni na historię, pedagogikę, filologię rosyjską i białorutenistykę odbywać dziś będą rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowę kwalifikacyjną mają dziś kandydaci na informację naukową i bibliotekoznastwo. Chętni na socjologię natomiast będą dziś zdawać egzamin ustny z historii powszechnej i Polski XX w., wiedzy o społeczeństwie i wiedzy na temat podstawowych problemów Polski i współczesnego świata. Uniwersytet przyjmie na studia dzienne ok. 1600-set kandydatów. Drugie tyle zakwalifikuje na studia wieczoerowe i zaoczne. W tej chwili na Uniwersytecie w Białymstoku najpopularniejsze są: ekonomia,tam stara się o jedno miejsce aż 13 osób, oraz pedagogika - 9-ciu chętnych na jedno miejsce. Popularna jest również - jak co roku - anglistyka i biologia. Coraz więcej kandydatów stara sie o przyjęcie na filologię rosyjską - w tym roku aż 3 osoby na jedno miejsce. Na Akademii Medycznej najpopularniejsze są tak jak dotychczas: wydział lekarski, farmacja, stomatologia i analityka medyczna. Ogólnopolski test na lekarski, stomatologię i farmację odbędzie się jutro. Na analitykę medyczną egzamin wewnętrzny będzie dopiero pod koniec miesiąca. Wyższa Szkoła Administracji Publicznej dysponuje blisko 1400 miejscami dla studentów dziennych i zaocznych. O przyjęciu na jeden z trzech kierunków: administrację, stosunki międzynarodowe lub filozofię - zadecyduje konkurs świadectw. Wyższa Szkoła Ekonomiczna przyjmie około 1100-stu studentów. Na uczelni nie będzie egzaminów. Kandydaci będą przyjmowani na podstawie kolejności zgłoszeń. Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania dysponuje blisko 1800 miejscami dla sudentów dziennch i zaocznych łącznie z filią w Ełku i w Ostrowi Mazowieckiej. Można tam studiować m.inn. finanse i bankowość, informatykę, gospodarkę przestrzenną, anglistykę oraz nowy kierunek - europeistykę.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę