Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 24 czerwca 2021 napisz DONOS@

Mundurki obowiązkowe, ale...

Mundurki są obowiązkowe od 1 września, ale... jak wejdą później to nic złego się nie stanie. O mundurkach, planach zwalczania patologii w szkołach i rozmawiali dyrektorzy szkół z Podlaską Kurator Oświaty. Spotkanie dyrektorów szkół z Łomży i powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego z Jadwigą Szczypiń odbyło się w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży - Po poprzednim, bardzo burzliwym, nowy rok szkolny zapowiada się spokojnie – twierdzi kurator Szczypiń.

Najwięcej wątpliwości budzi obowiązek noszenia przez uczniów podstawówek i gimnazjów mundurków. Formalnie jednolite stroje uczniowskie są obowiązkowe już od 1 września. Jadwiga Szczypiń uspokajała jednak dyrektorów, a za ich pośrednictwem także nauczycieli i rodziców uczniów, że gdy któraś ze szkół z wprowadzeniem mundurków się spóźni, kuratorium nie będzie wprowadzało żadnych restrykcji.
- Jest przepis ustawy, który trzeba wypełnić i każdy dyrektor ma tego świadomość, ale z drugiej strony trzeba do sprawy wprowadzenie stroju jednolitego podejść racjonalnie, praktycznie. Trzeba dać czas na wyciszenie wysokich emocji, jakie wokół tej sprawy wynikały – dodaje kurator. - Jednolity strój szkolny nie jest panaceum na wszystkie bolączki szkoły, ale może w sposób bardzo dobry wspomagać pracę wychowawczą szkoły pod warunkiem, że będzie mądrze wprowadzany – podkreśla Jadwiga Szczypiń.
Jej zdaniem szkoły i uczniowie na wprowadzeni mundurków mogą mieć cały wrzesień, a nawet jeszcze trochę dłużej.
A co z uczniami, którzy od obowiązku noszenia mundurka będą się wymigiwać dalej? Zdaniem kurator tu decyzja należy tylko i wyłącznie do dyrektora szkoły i kar jaki za tego typu przewinienie przewidziano w statutach szkół...
Notabene sprawdzenie tych kar i statutów ma być jednym z tegorocznych priorytetów pracowników kuratorium.
- Chcemy sprawdzić statuty szkół. Muszą być dokładnie przeanalizowane, gdyż zdarza się, że są niezgodne z ustawą o oświacie – tłumaczy Jadwiga Szczypiń.
 
Pieniądze na mundurki
Jeszcze przez cały przyszły tydzień rodzice uczniów, z rodzin w których dochód na jednego członka wynosi mniej niż 351 zł mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu mundurków szkolnych.
Termin, pierwotnie ustalony na ostatni dzień lipca, po raz kolejny został wydłużony jak podaje kurator by umożliwić większej liczbie osób złożenie takich wniosków.
Przypomnijmy rząd dofinansowuje zakup mundurka kwotą 50 złotych. Z danych kuratorium wynika, że o w lipcu w Łomży złożono 720 takich wniosków. Pieniądze – 36 tys zł – podobno zostały przekazane do miasta i w pierwszych dniach września  szkoły powinny zacząć wypłacać dofinansowania.
210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę