Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Łomżyńscy żołnierze świętują

Główne zdjęcie
Pomnik Żołnierzy 33 Pułku Piechoty

Rozpoczęły się w Łomży uroczystości związane z nadaniem I Łomżyńskiemu Batalionowi Remontowemu w Łomży imienia płk. Mariana Raganowicza. To wieloletni dowódca (1932 – 1938) stacjonującego w mieście przed II Wojną Światową 33 pułku piechoty. Kpt. Marian Raganowicz wsławił się podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., gdy ostatnim pociągiem odesłał z miasta ponad 2 tys. rekrutów, a sam na czele zapasowego batalionu zorganizował obronę Łomży.

Batalion obchodzi swoje święto 14 sierpnia – gdyż tego dnia świętował również 33 Pułk Piechoty, do którego tradycji odwołuje sie jednostka.

Wczoraj przedwieczorem żołnierze z 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego oraz przedstawiciele samorządu Łomży spotkali się na łomżyńskim cmentarzu przy ul. Kopernika. Tu, przed grobem kpt. Mariana Raganowicza odbył się żołnierski capstrzyk i Apel Poległych. Na mogile słynnego dowódcy złożono kwiaty i zapalono świece.

Kulminacyjnym punktem obchodów była jednak dzisiejsza uroczysta zbiórka 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego przed pomnikiem 33 Pułku Piechoty. O godzinie 10.00 wokół pomnika znajdującego się na terenie koszarów u zbiegu Alei Legionów z Aleją Piłsudskiego zgromadzili się nie tylko żołnierze i pracownicy łomżyńskiej jednostki, ale także przedstawiciele władz samorządowych i kombatanci.
Po południu (16.00) przy Klubie Garnizonowym w Łomży (koszary przy Al. Legionów) rozpocznie się festyn „Wojsko na swojsko”.

Natomiast jutro, w 87. rocznicę „Cudu nad Wisłą” łomżyńscy żołnierze złożą kwiaty w Miejscach Pamięci Narodowej, wezmą też udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w Katedrze.
Obchody Święta Wojska Polskiego w Łomży zakończy koncert poezji i piosenki żołnierskiej w Parku Miejskim imienia Jakuba Wagi.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę