Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Dobre słowo ubogaca duszę

Główne zdjęcie
laureatki

"Kobieta w sukience zapinanej z tyłu na guziki" to utwór Janiny Osewskiej z Augustowa, która zdobyła I nagrodę (800 zł) w VIII Czerwcowym Komkursie Jednego Wiersza, zorganizowanym przez Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży. Drugą nagrodę (500 zł), ufundowaną przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych, otrzymała Marta Anna Dacko-Włodarzewska z Łomży za tekst inspirowany dramatycznym epizodem z Księgi Sędziów (Sdz, 19,25). Wyróżnienia jury przyznało: Elżbiecie Michalskiej ze Złotorii, Józefie Drozdowskiej z Augustowa i Marcie Wojewódzkiej z Sokółki. Finałowa piątka dostała też upominki od Radia Białystok, które sprawowało patronat nad tą imprezą.

twórcy i wielbiciele poezji
twórcy i wielbiciele poezji
Organizatorzy każdego z finalistów obdarowli banknotem 50-złotowym na pociechę i na bilet powrotny. Publiczność w tajnym głosowaniu przyznała także swoją nagrodę. Po raz pierwszy w historii konkursu przyznała ja aż dwóm autorkom: Janinie Osewskiej i Marcie Annie-Włodarzewskiej. To niezwykły społeczny werdykt, bo identyczny z jurorskim.
Konkurs jednego wiersza to pozostałość po organizowanych przed laty z dużym rozmachem Czerwcach Literackich, które były okazją do spotkań pisarzy, poetów i krytyków z czytelnikami na nadnarwiańskiej prowincji. Ze względów finansowych ambitny cykl poranków i wieczorów autorskich padł, a jego inicjator poeta ks. Jerzy Sikora co roku przewodniczy jury konkursu poetyckiego. W tym roku razem z nim utwory 75 poetów z województwa podlaskiego oceniali: Wiesława Czartoryska z łomżyńskiej Oficyny Wydawniczej Stopka i Zbigniew Fałtynowicz, kierownik Muzeum Marii Konopnickiej i red. nacz. kwartalnika "Jaćwież" w Suwałkach.
Jurorzy do finałowej prezentacji, prowadzonej przez Elżbietę Ziółkowską z MBP, zakwalifikowali 17 utworów, które autorzy odczytywali miłośnikom poezji. Wbrew pozorom, jest ich sporo, zarówno wśród piszących, jak i sięgających po tomiki wierszy. Dobrą tradycją konkursu stało się wydawanie utworów zakwalifikowanych w (skromnej, ale estetycznej) broszurze. Dzięki temu, laureaci mogą poznać dorobek konkurentów, zaś czytelnicy wrócić do mądrych, czułych słów poetów. A jeśli się zdarzy, że po broszurę sięgnie dziecko, dziewczyna czy młodzieniec, to dobre słowo się mnoży i ubogaca duszę. Jak powszechnie wiadomo, "człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze" (Jan Paweł II).
Druga godna pochwały tradycja konkursu to wzbogacenie wieczoru o występy artystyczne. Ale nie takie, które widzą Państwo w relacjach z festynów czy zbyt rzadkich "gościńców" na Muszli. Tym razem z przewrotną sztuką Rolanda Topora "Bitwa na szczycie" zjawił się Teatr Kotłownia, założony przez Rafała Swaczynę w 2003 r. w Ostrowi Mazowieckiej.
- A co jeśli TAM, po drugiej stronie jest tylko bar...? - zastanawiał się w rozmowie ze mną po spektaklu Marek Bożykowski, odtwórca roli Michela. - O życiu poza życiem, czasem po śmierci, rozmawia grany przeze mnie bohater z Robertem, granym przez Michała Swaczynę, i z kelnerką, w którą wcieliła się Magdalena Kowalewska.

Mirosław R. Derewońko
210204100642.gif

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę