Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Łomża miasto dyslektyków

Niemal 20 % uczniów szóstych klas szkół podstawowych z Łomży i ponad 22 % ostatnich klas łomżyńskich gimnazjów to dyslektycy. Uczniowie mają na to papiery wydane przez specjalistów z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży wynika, że wśród uczniów przystępujących do egzaminów zewnętrznych w Łomży jest najwięcej dyslektyków w województwie podlaskim - ponad trzy razy więcej niż średnia w województwie. Co ciekawe wynik ten jest stały – powtarza się się już od pięciu lat.

Dysleksja rozwojowa to termin określający zespół specyficznych trudności w uczeniu się, czytaniu i pisaniu. Stwierdza się ją poprzez specjalistyczne badania w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Uczeń mając zaświadczenie z poradni na egzaminach ma łatwiej. W czasie egzaminu gimnazjalnego miał aż godzinę dłużej na test, a błędów ortograficznych w jego pracy nie liczono.
Liczbowo w Łomży w tym roku było niemal tyle samo dyslektyków, co w Białymstoku, tyle tylko, że tam wszystkich uczniów jest cztery razy więcej niż u nas. Wśród białostockich uczniów przystępujących do sprawdzianu szóstoklasisty było 169 dyslektyków, a w Łomży 160. W Białymstoku stanowili oni raptem 5,3 % ogółu szóstoklasistów, a w Łomży 19,2%. Tendencja ta powtórzyła się także w przypadku egzaminu gimnazjalnego. W Białymstoku było 5,9 % dyslektyków, a w Łomży 22,5%.
Mimo to wyniki zarówno sprawdzianu szóstoklasistów jak i egzaminu gimnazjalnego w Białymstoku były lepsze niż w Łomży.

Dodajmy, że zdaniem specjalistów w Polsce objawy dysleksji występują u mniej więcej 10% uczniów.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę