Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Niech trwa w nas pamięć tamtych lat...

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński

„Niech trwa w nas pamięć tamtych lat” - mówi prezydent Jerzy Brzeziński podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 589 rocznicy nadania praw miejskich Łomży. Dziś miasto świętuje swoje urodziny. 15 czerwca 1418 r. książę Janusza I nadał Łomży prawo miejskie na prawie chełmińskim. Przywilej zezwalał na wybudowanie w mieście łaźni, wagi, postrzygalni, zwalniał mieszczan od ceł w granicach księstwa mazowieckiego, stanowił podstawę do ukonstytuowania samorządu miejskiego w zakresie administracji i sądownictwa.

uroczysta sesji Rady Miasta
uroczysta sesji Rady Miasta
uroczysta sesji Rady Miasta
uroczysta sesji Rady Miasta
aula im Hanki Bielickiej w II LO
aula im Hanki Bielickiej w II LO
prof. dr hab. Henryk Samsonowicz
prof. dr hab. Henryk Samsonowicz
Nim rajcowie Łomży spotkali sie na uroczystej sesji w auli im. Hanki Bielickiej w II LO, w Katedrze odprawiono Mszę świętą w intencji mieszkańców Łomży.
- Dziękujmy Bogu, że ta ziemia była dobra, aby spoczęły tu prochy naszych ojców i prośmy Go aby była dobra dla kołysek naszych dzieci – mówił rozpoczynając modlitwy ksiądz kanonik  Marian Mieczkowski. Proboszcz parafii katedralnej podkreślał także, że dziś modlimy się za wszystkich dotychczasowych mieszkańców Łomży różnych narodowości i różnych wyznań.
Do „wielości skupionej w jedności” nawiązywał także  prof. dr hab. Henryk Samsonowicz, który  w trakcie sesji rady Miasta wygłosił wykład pt.”Łomża Miasto Polskie, Miasto Europejskie”. Profesor, który jest Honorowym Obywatelem Miasta podkreślał, że „Łomża stanowi znakomity przykład wszystkich cech, które pozwoliły nam wszystkim przetrwać mimo wszystkich zawieruch i klęsk”. Nawiązując do historii miasta udowadniał, że to jest Miasto Europejskie.
Trzy cech, które wyróżniają kulturowo to zjawisko, które nazywamy Europejskością czyli świętość (duch, religia), władza (imperium) i wiedza (edukacja) występowały tu już od samego początku.
Profesor mówił, że są przekazy świadczące o tym, że przez „Łomżę” wędrował św. Wojciech.
- Nawet jeśli ten przekaz nie jest prawdziwy, to na pewno był tu św. Brunon, a pierwsza świątynia chrześcijańska mogła być ty wybudowana w X wieku – podkreślał prof. Samsonowicz.
Od 1418 roku w Łomży funkcjonował samorząd, a obok była ulokowana była władza państwowa, co potwierdza choćby zamek królewski, który kiedyś stał w mieście. Od XIV wieku istniał tu także trzeci element „europejskości” - szkoła parafialna.
- Już z następnego wieku mamy dokumenty potwierdzające, że 17 jej absolwentów studiowało na uczelni w Krakowie – mówił profesor dodając, że mieszkańcy Łomży wyjeżdżali na studia także do innych miast w Europie.
Henryk Samsonowicz podkreślał, że Łomża ulokowana została na pograniczu, a dzięki umiejętności ówczesnych mieszkańców jednoczenia różnorodności rozwijała się dynamicznie. Podkreślał, że to właśnie Łomży wymyślono „czarne sukno mazowieckie”, które docierało nawet pod Pireneje. Mówił o „kobiercach łomżyńskich” które zamawiały tu księżne z całej Europy, a także o podstawowym bogactwie regionu - drewnie, które docierało nawet do stoczni w Portugalii.

Na uroczystościach urodzinowych Łomży obecni byli m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicemarszałek województwa Marek Olbryś.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę