Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

WSA zerka w kierunku Białorusi

Ośmiu rektorów białoruskich szkół wyższych gości w Łomży. Wszyscy przyjechali na zaproszenie prof. dr hab. Romana Englera rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, który chce nawiązać, a w niektórych przypadkach zacieśnić, współpracę z białoruskimi uczelniami. W jej ramach już od października w łomżyńskiej WSA mogłoby rozpocząć uzupełniające studia magisterskie 50 białoruskich inżynierów.

Rektorzy, który przyjechali do Łomży są szefami największych uczelni białoruskich na których prowadzone są studia na kierunku „rolnictwo” lub na kierunkach pokrewnych np. gospodarka produktami rolnymi, mechanizacja rolnictwa itp. Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży już od kilku lat próbowała nawiązać z tymi szkołami współpracę, ale dotychczas na drodze jej zacieśnieniu stawała polityka i napięte stosunki pomiędzy rządami Polski i Białorusi. Teraz w ocenie rektora Englera sytuacja nieco się poprawiła.
- My nie chcemy prowadzić żadnych działań politycznych wymierzonych w kogokolwiek – podkreśla rektor łomżyńskiej uczelni, który w tym też upatruje szansę na realne podjęcie współpracy z uczelniami na Białorusi.  
WSA proponuje ściślejszą współpracę w zakresie wspólnych badań i wymiany doświadczeń na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz wymiany studentów i naukowców.  Jedne z pomysłów takiej współpracy zakłada, że białoruscy inżynierowie mogliby uzyskiwać tytuł magistra w WSA.
- Do czegoś takiego merytorycznie już jesteśmy gotowi -  podkreśla prof. Roman Engler rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. - Studenci z Białorusi przyjeżdżaliby do nas na dwutygodniowe zjazdy, po czym wracali do kraju. I tak przez dwa lata aż do obrony tytułu magistra  – dodaje.
Rozmowy pomiędzy rektorami dotyczą także możliwości wsparcia finansowego wspólnych projektów badawczych tj. tworzenia  konsorcjów i porozumień aby aplikować o środki z UE. WSA współpracuje już w tej dziedzinie z uczelniami w Niemczech, a dołączenie do tego grona szkół z Białorusi mogłoby przynieść zadowalające efekty.      

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę