Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Lekarze strajkują, szpital stoi

Niewykonywane planowe zabiegi operacyjne, nieczynne poradnie specjalistyczne, wstrzymana praca we wszystkich oddziałach szpitalnych i pracowniach diagnostycznych – tak dziś jest w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Około 100 lekarzy łomżyńskiego szpitala strajkuje. Do strajku przyłączyli się także lekarze ze szpitala w Grajewie. Medycy z Łomży, Grajewa - podobnie jak ich koledzy w kraju - domagają się podwyżek płac.

Marian Jaszewski dyrektor szpitala w Łomży podkreśla, że szpital pracuje dziś tak jak na ostrym dyżurze. Ze strajku wyłączone są Szpitalny Oddział Ratunkowy, Stacja dializ, Pododdział Onkologii (w zakresie planowych zabiegów chemioterapii), OIOM i sala porodowa. Pacjenci, którzy trafią tu w nagłych przypadkach kiedy zagrożone będzie życie pacjentów, będą mieli udzieloną specjalistyczną pomoc medyczną, ale ci, którzy dziś mieli zostać przyjęci „z kolejki” będą musieli przyjść innego dnia. Podobny los czeka pacjentów, którzy zgodnie z planem dziś mieli zostać poddani zabiegom na którymś ze szpitalnych oddziałów.
- Zabiegi te z reguły zostaną przesunięte o jeden dzień – mówi Jaszewski.
Lekarze z Łomży o planowanym strajku poinformowali nie tylko dyrekcję, ale także media dzięki czemu o strajku wiedziała większość pacjentów.
- Dziś rano przed okienkami rejestracji było tylko kilka osób. Za zwyczaj kolejki są bardzo długie – podkreśla dyrektor szpitala.

Strajkujący lekarze żądają dla lekarza bez specjalizacji poborów w wysokości 5 tys. zł brutto, a ze specjalizacją - 7,5 tys. zł brutto. Jeśli po dzisiejszym strajku rząd nie podejmie negocjacji z lekarzami w poniedziałek 21 maja – m.in. w szpitalu w Łomży - ma się rozpocząć strajk ciągły.
Dyrektor Jaszewski podkreśla, że taki strajk byłby bardzo uciążliwy dla pacjentów, ale także mógłby doprowadzić szpital do poważnych problemów finansowych. Według szacunków dyrektora jeden dzień strajku w szpitalu spowodowałby mniejsze o około 150 tys zł wpływy z Narodowego Funduszu Zdrowia.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę