Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Bobola – święty z Łomży

Główne zdjęcie
św. Andrzej Bobola

Zbliża się 350 rocznica śmierci świętego Andrzeja Boboli – patrona Polski i obok św. Brunona z Kwerfurtu patrona Diecezji Łomżyńskiej. Kapłan męczennik zginą za wiarę 16 maja 1657 roku. W trakcie swojego życia jezuita przez kilka lat nauczał w Łomży. W sobotę w mieście rozpoczyna się „Tydzień Bobolański”. Zainauguruje go konferencja naukowa pod tytułem: „Św. Andrzej Bobola miłośnik i wychowawca młodzieży”, a zakończy Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci i Młodzieży oraz procesja z figurą św. A. Boboli ulicami Łomży.

Jezuita Andrzej Bobola (1591 – 1657) trafił do Łomży w 1638 roku. Wówczas Łomża była jednym z najważniejszych miast na Mazowszu - porównywano ją z Warszawą i Płockiem. Przez kolejne cztery lata - do 1642 jezuita pełni w Łomży funkcje doradcy rektora kolegium, kaznodziei i wreszcie dyrektora, istniejącej przy kolegium, szkoły humanistycznej i retoryki. Po opuszczeniu Łomży Andrzej Bobola przeniósł się do Wilna, a następnie został skierowany do kolegium jezuickiego w Pińsku - tam też 16 maja 1657 roku, z rąk zbuntowanych Kozaków, poniósł śmierć męczeńską. Okrutne męczeństwo św. Andrzeja zalicza go do grona świadków Jezusa, którzy z powodu wiary ponieśli największe cierpienia. W liście biskupa łomżyńskiego z okazji 350 rocznicy śmierci św. Boboli, który będzie odczytywany podczas Mszy świętych w najbliższą niedzielę, bp Stanisław Stefanek zwraca uwagę, że Ojciec Święty Pius XII w encyklice „Niezwyciężony Bohater Chrystusa” wyraził pragnienie, aby wszyscy katolicy na świecie, a zwłaszcza synowie polskiej ziemi, pobożnym sercem i umysłem rozważali jego świętość. To pragnienie uzasadniał Ojciec Święty tym, że każdemu wierzącemu można wskazać w świętym Andrzeju przykład do naśladowania. „Niechże więc wszyscy jako we wzór wpatrują się w męstwo Świętego Męczennika Andrzeja Boboli. Niech nieugiętą jego wiarę i sami zachowują i na wszelki sposób bronią. Nich tak naśladują jego apostolską gorliwość, żeby starali się najusilniej, stosownie do swego stanu, Królestwo Chrystusowe na ziemi umacniać i we wszystkich kierunkach rozszerzać” - napisał Ojciec Święty Pius XII.

„Tydzień Bobolański”
z okazji 350 rocznicy śmierci św. Andrzeja Boboli

12 maja br. (sobota), godz. 10.00 – Konferencja naukowa pod tytułem: „Św. Andrzej Bobola miłośnik i wychowawca młodzieży” – aula Szkół Katolickich w Łomży, ul. Sadowa – dla wszystkich.

13 maja br. (niedziela) – List Pasterski Biskupa Łomżyńskiego, który będzie odczytany we wszystkich świątyniach Diecezji.

15 maja br. (wtorek), godz. 16.00 – Rozstrzygnięcie Konkursów (plastycznego) i na temat życia i działalności św. Andrzeja Boboli – aula Szkół Katolickich w Łomży, ul. Sadowa.

16 maja br., (środa) godz. 18.00 – Uroczystości Odpustowe z udziałem Księży Biskupów i członków Rady Kapłańskiej Diecezji Łomżyńskiej, z okazji 350 rocznicy śmierci św. Andrzeja Boboli w Kościele pod jego wezwaniem w Łomży i wmurowanie kamienia węgielnego – dla wszystkich.

17 maja br. (czwrtek), godz. 19.00 - premiera filmu o życiu św. A. Boboli: „Mieszkaniec Łomży – Andrzej Bobola - Ukrzyżowany bez Krzyża”- aula Szkół Katolickich w Łomży, ul. Sadowa – wstęp na podstawie zaproszeń.

19 maja br. (sobota), godz. 10.00, Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci i Młodzieży o godz. 14.00 – procesja z figurą Świętego ulicami miasta od Kościoła oo. Kapucynów poprzez Kościoły Stacyjne: Katedra Łomżyńska i Klasztor Panien Benedyktynek do Kościoła pw. św. A. Boboli – dla wszystkich.

20 maja br. (niedziela), godz. 19.00 – Koncert Jubileuszowy Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej w Kościele pw. św. A. Boboli – dla wszystkich.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę