Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Pamięć niezależna od epoki i... pogody

Piknik militarny "Vivat Maj!!!" zorganizowali dzisiaj w Piątnicy Dowódca Garnizonu Łomżyńskiego, Klub Garnizonowy i Klub Fort. Po raz trzeci przeprowadzono turniej strzelecki samorządowców, po raz drugi - starostów województwa podlaskiego i po raz pierwszy - dziennikarzy. Przybyło ponad 80 strzelców i miłośników historii oraz militariów. Dla nikogo nie zabrakło grochówki wojskowej.

Piknik miał za cel uświetnienie Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (obchodzonego 2 maja), Konstytucji 3 Maja (w rocznicę jej uchwalenia w 1791 r.) i zakończenia II wojny światowej (8 maja, w rocznicę 1945 r.). Z tej ostatniej okazji uczestnicy pikniku złożyli wcześniej kwiaty przy pomniku żołnierzy 33 pułku piechoty.
Edukacyjna, sportowa i rozrywkowa część pikniku odbyła się na terenie Fortu III w Piątnicy. Trochę mżyło, trochę wiało i nie było najcieplej, ale atmosfera była gorąca. Najwięcej emocji budziły zawody strzeleckie. Drużynowo zwyciężyła ekipa starostwa powiatowego w Łomży. Wśród starostów województwa podlaskiego najcelniej mierzył do tarczy Jarosław Augustowski z Grajewa. W strzelaniu indywidualnym najlepszy okazał się leśnik z Nowogrodu Krzysztof Dąbkowski. Dziennikarze łomżyńscy mają najwyraźniej nastawienie pacyfistyczne, gdyż zgłosiło się do turnieju zaledwie trzech, a wygrał... burmistrz Nowogrodu Józef Piątek, reprezentując "Głos Nowogrodzki".
W trakcie pikniku chętni mogli poznać, m.in., militaria zgromadzone w Muzeum Fortecznym i odbyć emocjonującą marszrutę po rozległych wałach i takjemniczych podziemiach Fortu III.
- Tradycja pikniku militarnego z roku na rok jest bogatsza i cieszy się coraz wiekszą popularnością - stwierdził senator Ludwik Zalewski, którego puchar był jednym z ośmiu wręczonych zwycięzcom. - Bo o naszej przeszłości powinniśmy pamiętać niezależnie od epoki i niezależnie od pogody!


Mirosław R. Derewońko
Fot. Michał Kaczyński   

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę