Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Rozpoczyna się sezon na winniczki

Ponad 100 ton ślimaków trafi z województwa podlaskiego na stoły Francuzów i Włochów. 1 maja rozpoczyna się sezon na winniczki. Na zbiór ślimaków trzeba mieć zezwolenie wojewody. W tym roku wnioski do podlaskiego urzędu wojewódzkiego złożyły 4 firmy z Hajnówki, Sokółki, Augustowa i Piątnicy oraz kilka z kraju. Wojewódzki konserwator przyrody – Barbara Gołowacz mówi, że zbiórka 100 ton winniczka nie zagrozi jego populacji. Skupy będą kupować wyłącznie ślimaki, których średnica muszli jest większa niż 30 mm.

W punktach skupu zbieracze będą mogli zmierzyć ślimaki specjalnymi miarkami, które pozwalają na bezbłędny odsiew mniejszych osobników, które wrócą na łono natury. Barbara Gołowacz podkreśla, że winniczków nie można zbierać w parkach krajobrazowych, rezerwatach przyrody i na użytkach ekologicznych. Najłatwiej można je znaleźć je na działkach, w dolinach rzek czy rowach melioracyjnych. Zbiór winniczków to popularny sposób na dorobienie sobie na życie, szczególnie w niektórych rejonach naszego województwa. Kilogram ślimaków kosztuje mniej więcej złotówkę. Wprawni zbieracze mogą w ciągu godziny wrzucić do wiader 10-15 kg mięczaków. Winniczki będzie można zbierać do końca miesiąca.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę