Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Policja z Zambrowa kontroluje czy mieszkańcy nie kradną prądu

Zambrowska policja prowadzi akcję razem z Zakładem Energetycznym. Odwiedzają mieszkania i prywatne domy wytypowane na podstawie analizy zużycia prądu i rachunków. Bardzo często sygnał do kontroli dają "życzliwi" sąsiedzi. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni policja wykryła dwie kradzieże prądu - w sumie straty Zakładu Energetycznego to prawie 7 tysięcy złotych. Dlatego energetycy poprosili o wsparcie policję.

Dzięki temu łatwiej jest przeprowadzić kontrolę w mieszkaniu czy domu, gdzie może być nielegalne podłączenie prądu, mówi zastępca komendanta powiatowego policji w Zambrowie, podinspektor Dariusz Wiaksa. Miejsca do kontroli typowane są min na zasadzie analizy rachunków za prąd. Porównywana jest liczba zameldowanych osób i wysokość rachunków. Jeżeli są zbyt duże różnice w porównaniu ze średnim zużyciem prądu - do akcji wkraczają kontrolerzy. Bardzo często oszuści sami wpadają w ręce energetyków. "Tak dzieje się np wtedy, kiedy próbują fałszować wskazania liczników prądu magnesami neodymowymi" - mówi Romuald Paniczko z Zakładu Energetycznego. Przyłożone do licznika zaniżają jego wskazania. Kiedy jednak magnes przestaje działać na urządzenie, zaczyna ono pracować znacznie szybciej i pokazuje większe zużycie prądu. Klienci zgłaszają wtedy awarię, a liczniki poddawane są badaniom w specjalnym laboratorium. Jeżeli potwierdzi ono, że licznik jest namagnesowany - oszustem zajmuje się policja. W tym roku w rejonie Łomży, Zambrowa i Kolna energetycy wykryli już 15 przypadków kradzieży prądu. W ubiegłym roku było ich 70.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę