Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.gazeta.pl

Personalne przepychanki w łomżyńskim OKE

Hanna Marek kierowniczka jednego z wydziałów w łomżyńskiej OKE została usunięta przez swego szefa Waldemara Kurpiewskiego z dotychczas zajmowanego stanowiska. Dyrektor nie podał powodów, dlaczego ją zdegradował. Teraz mimo iż sąd nakazał przywrócić panią Marek na stanowisko, Kurpiewski ociąga się z tą decyzją.

Dyrektor Łomżyńskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w lutym wręczył Marek pismo z odwołaniem ze stanowiska kierownika wydziału sprawdzianów, egzaminów gimnazjalnych i matur. Kobieta sprawowała tą funkcję od sześciu lat. Decyzja Kurpiewskiego była dla niej kompletnym zaskoczeniem.

Usunięta z zaskoczenia

- Odwołując mnie tuż przed zaplanowanym zaległym miesięcznym urlopem, nie podał żadnego uzasadnienia tego wypowiedzenia ani w formie pisemnej, ani ustnie - tłumaczy. - Jest dyrektorem od grudnia i ani razu nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń do mojej pracy.

Kierownikiem tego działu został inny z dotychczasowym pracowników OKE Paweł Brodecki. Zmiany personalne były zaskoczeniem nie tylko dla zainteresowanej, ale i jej byłej szefowej - Heleny Sutyniec. Przypomnijmy, że ta została odwołana ze stanowiska dyrektora (również bez konkretnych powodów) w grudniu.

- Nie znam bardziej kompetentnej osoby, merytorycznie przygotowanej do nadzorowania wydziału niż pani Marek - powiedziała nam Sutyniec.

Dlaczego nowy dyrektor dokonał takiej zmiany? Tego Sutyniec komentować już nie chce.

Po pomoc do sądu

Po powrocie z urlopu pani Marek w komisji egzaminacyjnej pracowała nadal, ale nie dostała żadnego nowego zakresu obowiązków. Nie mogąc pogodzić się z taką sytuacją, złożyła zawiadomienie do łomżyńskiego sądu. Ten 19 marca orzekł, że dyrektor ma przywrócić ją na stanowisko kierownika w trybie natychmiastowym. Zgodnie z orzeczeniem sądu w wypowiedzeniu zabrakło bowiem informacji, jakie są przyczyny odwołania, kobiecie nie zaproponowano nowych warunków pracy i nie poinformowano jej, że tę decyzję może zaskarżyć.

Do tej pory dyrektor Kurpiewski nie odniósł się do postanowienia sądu.

- Prawie dwa tygodnie po ogłoszeniu wyroku otrzymałam kolejną decyzję o czasowym powierzeniu mi innej pracy - opowiada pani Marek. - Brak konkretnych obowiązków, izolowanie mnie od wydziału i niewykorzystywanie mojego doświadczenia. Taka sytuacja jest dla mnie niezmiernie stresująca.

Wielokrotnie staraliśmy się skontaktować z dyrektorem Kurpiewskim, niestety był nieuchwytny. Na pytania wysłane do niego mailem otrzymaliśmy odpowiedź od rzeczniczki OKE - Agnieszki Muzyk. Poinformowała nas, że w sprawie Hanny Marek dyrektor udzieli wszelkich informacji po otrzymaniu uzasadnienia decyzji sądu i uprawomocnieniu się wyroku.

Na nasze kolejne pytania rzeczniczka odpowiedziała:

- Stanowisko dyrektora w tej sprawie wynika z obowiązku zapewnienia sprawnej realizacji zadań statutowych OKE, obecnie trwają gorące przygotowania przed zbliżającymi się egzaminami. A także z przekonania, iż nie powinien wypowiadać się publicznie na temat swoich pracowników.

Pani Marek postanowiła dalej domagać się sprawiedliwości. W ubiegłym tygodniu złożyła w łomżyńskim oddziale Państwowej Inspekcji Pracy zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia, polegającego na niewykonaniu orzeczenia sądu. W inspekcji powiedziano nam, że do czasu rozpatrzenia wniosku nie będzie żadnych informacji.

źródło: Gazeta Wyborcza

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę