Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Łomżyński Pepees chce kupić Zakład Przemysłu Ziemniaczanego Iława

Jest ku temu okazja, bo resort skarbu właśnie ogłosił przetarg na sprzedaż 70 proc. akcji prywatyzowanej firmy. Jak podaje Gazeta Giełdy Parkiet łomżyński Pepees jest na razie jedynym zainteresowanym. Na razie łomżyńska spółka wysłała do Ministerstwa Skarbu Państwa list z propozycjami zakupu akcji zakładów w Iławie. Dzięki przejęciu ZPZ Iława łomżyńskie przedsiębiorstwo umocniłoby się na pozycji lidera rynku skrobi ziemniaczanej.


Obecnie Pepees produkuje około 35 tys. ton skrobi rocznie, co daje mu 25 proc. udziałów w tym segmencie. "Iława" produkuje około 10 tys. ton. - Dzięki jej przejęciu kontrolowalibyśmy około jednej trzeciej rynku – mówił „Parkietowi” prezes Pepeesu Andrzej Kiełczewski.
MSP ustaliło cenę minimalną jednej akcji firmy z Iławy na 11 zł, co znaczy, że 70 proc. walorów ma kosztować co najmniej 4,16 mln zł. Prezes Pepeesu nie chce mówić, ile skłonny byłby zapłacić za zakład z Iławy.

Choć po zawarciu wstępnej umowy sprzedaży Browaru Łomża z duńskim Royal Unibrew, produkcja skrobi ziemniaczanej i jej pochodnych jest jedyną działalnością Pepeesu, to jednak strategia na kolejne lata zakłada, że nie będzie ona najważniejsza. Rynek skrobi ziemniaczanej jest bowiem reglamentowany przez Unię. Polska może wyprodukować tylko 145 tys. ton rocznie i na razie nic nie zapowiada, że limity zostaną zwiększone. Jednak jej ceny w ostatnim czasie znacznie wzrosły, z powodu słabych zbiorów ziemniaków. - Inwestycja w "Iławę" może okazać się bardzo opłacalna - uważa A. Kiełczewski. Pepees liczy, że przejęcie uda się zakończyć jeszcze przed kolejnymi zbiorami ziemniaków.

Dodatkowy zakład produkujący skrobię ziemniaczaną i mający zakontraktowane dostawy surowca może się przydać Pepeesowi również z innego powodu. Giełdowa firma rozpoczęła inwestycję w fabrykę skrobi modyfikowanej (to kluczowy projekt przedsiębiorstwa). Do jej produkcji wykorzystuje się również skrobię ziemniaczaną. - Dzięki kontrolowaniu produkcji na różnych etapach będziemy mogli uzyskiwać wyższe marże - dodaje A. Kiełczewski.

Nie bez znaczenia może być też fakt, że ZPZ Iława ma stałych i sprawdzonych dostawców produktów rolnych (jak wspominaliśmy, część z nich posiada akcje firmy).
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę