Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Hektary na dobry początek

Ponad milion złotych wart jest teren przy ulicy Poznańskiej w Łomży, który miasto przekazało Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości. Powstanie tam Centrum Przetwórstwa Rolno-Spożywczego. Po to, żeby przekazać uczelni działki, w środę odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, na której radni spotkali się z prezydentem i władzami szkoły. Głosujący jednogłośnie opowiedzieli się za przekazaniem w sumie trzech działek o łącznej powierzchni 2,7975 hektarów.

Zgodnie z planem, na tym terenie stanie budynek Instytutu Technologii Żywności łomżyńskiej, państwowej uczelni. Wybudowana zostanie tam również hala laboratoryjna na potrzeby funkcjonowania Instytutu. W ten sposób uczelnia wchodzi w kolejny etap prac nad Centrum Przetwórstwa Rolno-Spożwczego, które z kolei jest organizowane w ramach badawczego projektu tworzonego pod hasłem „Podlaski Klaster Spożywczy”. Całość ma funkcjonować, wspomagając regionalne firmy z branży. Przedstawiciele PWSIiP już podpisali umowy z firmami, które wspomogą badania, a pozytywne rezultaty będą wdrażać u siebie. Na początek do współpracy zobowiązały się dwie spółdzielnie mleczarskie – Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego i OSM Piątnica. Szkoła będzie też współpracować z Pepees S.A., łomżyńskim przedstawicielem na Giełdzie Papierów Wartościowych. Udział w projekcie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ma zapewnić badaniom stały nadzór doświadczonych specjalistów. Wyposażenie  części hali laboratoryjnej ma oddawać charakter projektu i firm biorących w nim udział. Uczelnia chce wyposażyć ją w zestaw maszyn i aparatów umożliwiający kompletowanie linii technologicznych w zależności od bieżących potrzeb, w tym także linii do suszenia ziół, owoców, warzyw, mleka i soków. Suszenie to nie wszystko na co stać ma laboratorium. Będą też linie do produkcji żywności, przetwórstwa ziemniaków, zbóż oraz roślin oleistych, a także produkcji destylatorów spożywczych. W projekcie mają też brać udział naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę