Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Podstrefa ...najpierw dla Pepees-u

Główne zdjęcie
Grzegorz Mackiewicz prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

„Może po wakacjach, może do końca roku” – takie wstępne daty utworzenia łomżyńskiej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wyznaczane są przez prezes SSSE i prezydent Łomży. - Jesteśmy na początku drogi – zgodnie dodają obaj panowie. W poniedziałek prezes SSSE Grzegorz Mackiewicz spotkał się z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi zainwestowaniem w łomżyńskiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Według wstępnych deklaracji w łomżyńskiej podstrefie – gdyby ona powstała - mogłoby znaleźć zatrudnienie od 250 do nawet 650 osób.

Do prezesa Grzegorza Mackiewicza łomżyńscy przedsiębiorcy złożyli 14 listów intencyjnych. Dwa kolejne są od podmiotów zewnętrznych.
- To  wstępne deklaracje od  biznesmenów zainteresowanych zainwestowaniem gdyby taka podstrefa w Łomży faktycznie powstała – mówi prezes SSSE Grzegorz Mackiewicz.
Póki co najważniejszym inwestorem jest Pepees.
- Nawet dla tej jednej inwestycji w Łomży warto tworzyć podstrefę – dodaje Mackiewicz.
Przypomnijmy łomżyński Pepees planuje  przynajmniej część pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży Browaru Łomża przeznaczyć na budowę nowej fabryki skrobi zbożowej oraz budowę wydziału skrobi modyfikowanych. Pierwsza z nich ma umożliwiać produkcję  bioetanolu. Szacowane nakłady inwestycyjne wyniosą około 70 mln zł, a okres realizacji tych inwestycji wyznaczono na lata 2007-2009.
Zgodnie z prawem w specjalnych strefach ekonomicznych nie można jednak umieszczać pierwszego przetwórstwa płodów rolnych...
- Wystąpiliśmy z pytaniem do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy planowana inwestycja Pepeesu mieściłaby się w tym ograniczeniu – mówił Grzegorz Mackiewicz – Wydaje się, że nie byłaby pierwszym przetworzeniem, a więc można by ją zrealizować na terenie podstrefy – dodaje podkreślając przy tym, że trzeba poczekać na opinię prezesa UOKiK i wtedy będziemy pewni.

Strefa na raty
Wobec realnych planów inwestycyjnych Pepees-u możliwe jest, że łomżyńska podstrefa będzie powstawała na raty. Spowodowane jest to tym, że miasto nie ma w jednym miejscu kilkudziesięciu hektarów terenów, które można by było przeznaczyć na podstrefę, a Pepees ma swój grunt na którym chce pobudować fabrykę.
- Najpierw strefą objęlibyśmy tylko tę inwestycje, a później można by ją poszerzać – mówił prezes Mackiewicz argumentując, że firmie bardzo zależy na czasie.

Gdzie inwestować?

Docelowo łomżyńska podstrefa powinna objąć kilkadziesiąt hektarów. Póki co takiego terenu miasto nie ma. Na razie władze Łomży pod inwestycję chciałby przeznaczyć tereny w okolicach ciepłowni miejskiej.
- Mamy tu około 3 ha gruntów, ale byłaby możliwość wykupu i przyłączenie innych działek w okolicach Fadomu – podkreśla prezydent. - W sumie mogłoby tu być nawet około 28 ha gruntów – wylicza.
Władze miasta zastanawiają sie także nad możliwością włączenia w to przedsięwzięcie także terenów znajdujących się przy drodze do Lasku Jednaczewskiego.
- Mamy tu 12 ha miejskich działek – mówi prezydent Brzeziński.
Nie wiadomo jednak czy te działki pod jakiekolwiek inwestycje się nadają dlatego wysłano tam specjalistów aby zrobili odwierty i powiedzieli czy na tym czymś da radę cokolwiek budować.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę