Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Upamietnią bohaterów

Pomnik legendarnego dowódcy partyzanckiego, kapitana Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” stanie w centrum Wysokiego mazowieckiego. Tak zdecydowali radni miasta. Z inicjatywą upamiętnienia jednego z ostatnich żołnierzy podziemia antykomunistycznego i jego podkomendnych wystąpiła Fundacja „Pamiętamy”. Chce ona ponieść wszystkie koszty upamiętnienia bohatera, a do władz miasta zwróciła się z prośbą o wskazanie lokalizacji i wyrażenie zgody na budowę pomnika.

Kazimierz Kamieński urodził się w zaścianku Markowo-Wólka, w gminie Nowe Piekuty, powiat Wysokie Mazowieckie. Tu też walczył niemal do ostatnich dni życia. Został zatrzymany przez UB w październiku 1952 roku. Niespełna rok później został skazany w procesie pokazowym na 6-krotną karę śmierci. Stracono go 11 października 1953 w więzieniu w Białymstoku. 44 lata później Sąd Wojskowy w Białymstoku unieważnił tamten wyrok
Ogółem przez oddział „Huzara” przewinęło się ok. 120 ludzi, ale nigdy nie liczył on w danym momencie więcej niż 50 partyzantów. Patrole K. Kamieńskiego prowadzały akcje likwidacyjne na posterunki MO, likwidowały konfidentów UB i NKWD oraz zwalczały w terenie pospolity bandytyzm. Stoczyły też kilka bitew i potyczek z podległymi UB oddziałami Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na krótki czas opanowały nawet Wysokie Mazowieckie, gdzie „Huzar” przeprowadził konną paradę swojego oddziału.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę