Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

piątek 23.02.2007

Gazeta Współczesna - CBA sprawdza białostockich drogowców, a geodeci rozpoczęli prace w dolinie Rospudy Gazeta Współczesna - Pijany i bez prawka Gazeta Współczesna - Młodzi wierzą i nie piją Gazeta Współczesna - Wzajemne oskarżenia Gazeta Wyborcza - Najpierw marsz, potem może strajk Gazeta Wyborcza - Jeden zamiast trzydziestu

Gazeta Współczesna - CBA sprawdza białostockich drogowców, a geodeci rozpoczęli prace w dolinie Rospudy
Białystok. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli w czwartek kontrolę w białostockim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Sprawdzają dokumentację związaną z budową obwodnicy Augustowa. Kontrolę zlecił premier RP Jarosław Kaczyński na prośbę prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego.
Kontrola rutynowa?
Funkcjonariusze CBA wkroczyli do siedziby GDDKiA w czwartek w południe. "Badana jest rzetelność przeprowadzonego postępowania przetargowego. Funkcjonariusze analizują także dokumenty kontroli prowadzonej w tej sprawie przez Urząd Zamówień Publicznych oraz same procedury udzielania zamówień publicznych przez GDDKiA” - podaje oficjalny komunikat CBA.
Zamieszanie medialne wokół sprawy starali się uspokoić przedstawiciele białostockiej GDDKiA, którzy mówili, że jest to rutynowa kontrola.
- Jestem całkowicie spokojny - mówi Tadeusz Topczewski, dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA. - Udostępniliśmy do kontroli wszystkie dokumenty dotyczące rozstrzygnięć w sprawie obwodnicy Augustowa. Były już one wnikliwie badane przez Urząd Zamówień Publicznych, który nie miał zastrzeżeń.
Topczewski zapewnił, że w związku z kontrolą nie zostaną wstrzymane kolejne posunięcia prawne związane z budową obwodnicy ani prace.
więcej: Gazeta Współczesna - CBA sprawdza białostockich drogowców, a geodeci rozpoczęli prace w dolinie Rospudy

Gazeta Współczesna - Pijany i bez prawka
Kolejny pościg za pijanym piratem drogowym
Trzy dni po wtorkowym pościgu za pijanym kierowcą łomżyńska policja ścigała kolejnego pijanego pirata drogowego. Okazał się nim Grzegorz Kowalczyk, 34-letni mieszkaniec Łomży, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. W sobotnie popołudnie BMW uciekało przed radiowozem ulicami: Łąkową, Piękną, a gdy kierowca chciał wjechać między bloki na ulicy Bernatowicza, stracił panowanie nad samochodem i uderzył w blok, w którym mieszka.
- Kierowca był pijany, a na tylnym siedzeniu wiózł 12-letnią córkę - mówi Marta Dobrowolska-Filipkowska, z Prokuratury Rejonowej w Łomży. - Już rok temu mężczyzna na 10 lat stracił prawo jazdy za prowadzenie auta "pod wpływem".
Prokuratura postawiła mu zarzut spowodowania bezpośredniego zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym, prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu i bez uprawnień oraz narażenie na utratę życia i zdrowia własnego dziecka, które nawet nie miało zapiętych pasów.
więcej: Gazeta Współczesna -Pijany i bez prawka

Gazeta Współczesna - Młodzi wierzą i nie piją
Młodzi ludzie piją, bo inaczej nie potrafią się bawić. Inni nie potrzebują alkoholu do szczęścia.
490 uczniów kolneńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich wzięło udział w badaniu ankietowym w zakresie uzależnień.
68 proc. z nich miało już kontakt z alkoholem, z czego połowa w ciągu ostatniego miesiąca.
Wyniki ankiety na temat uzależnień, przeprowadzonej wśród młodzieży kolneńskich szkół, pokazują, że wierzący i praktykujący uczniowie sięgają po alkohol znacznie rzadziej od swych niewierzących kolegów.
Ponad dwie trzecie kolneńskich uczniów przyznaje się, że miało kontakt z alkoholem, a aż 30 proc. sięgnęło po kieliszek już w podstawówce. W gimnazjum odsetek ten wynosi 74 proc., w liceum 91,4 proc., a w technikum 97,1 proc.
Wierzący praktykujący piją mniej
Najciekawszym aspektem badań było wykazanie związku zaangażowania w praktyki religijne ze skłonnością do sięgania po alkohol. Wierzący i uczęszczający do kościoła znacznie częściej deklarowali abstynencję. 61,7 proc. uczniów z tej grupy miało do czynienia z alkoholem. Gorzej wypadli chodzący na msze nieregularnie (77,9 proc.) i niepraktykujący (87,5 proc.). Jednak najciekawszym przypadkiem są niewierzący, ale praktykujący (prawie wszyscy próbowali alkoholu). Często są to młode osoby, które, mimo, że nie wierzą, oficjalnie deklarują się jako katolicy, żeby nie mieć problemów z rodziną.
- Rodzice myślą, że jesteśmy w kościele, a my spotykamy się z kolegami na piwko w umówionym miejscu - wyznaje gimnazjalista Adam.
więcej: Gazeta Współczesna - Młodzi wierzą i nie piją

Gazeta Współczesna - Wzajemne oskarżenia
Proces w sprawie korupcji w wymiarze sprawiedliwości
Prokurator Grzegorz Masłowski zniszczył mnie jako sędzię, a sędzię Ł. także jako człowieka - stwierdziła wczoraj przed łomżyńskim Sądem Okręgowym sędzia Grażyna Z. - Proszę o przesłanie protokołu z tej rozprawy do prokuratury w Łomży do sprawdzenia czy nie doszło do znieważenia funkcjonariusza publicznego - wnioskował na zakończenie oskarżyciel. Iskry między przedstawicielami prokuratury a oskarżonymi i ich obrońcami posypały się gęsto.
Prokurator zmiękczał
Na wczorajszym posiedzeniu łomżyńskiego sądu, który zajmuje się głośną sprawą korupcji w suwalskim wymiarze sprawiedliwości, doszło wreszcie do oczekiwanych najbardziej zeznań sędzi Grażyny Z.
- Nie przyznaję się do żadnego z zarzucanych czynów - rozpoczęła była wiceprezes suwalskiego Sądu Okręgowego. - Dzisiaj nie będę odpowiadała na pytania sądu. A na pytania prokuratora w ogóle ze względu na metody stosowane wobec mnie, zwłaszcza na początku postępowania.
Grażyna Z. stwierdziła, że działania jakie podejmował prokurator Grzegorz Masłowski i funkcjonariusze CBŚ, miały przede wszystkim na celu jej "zmiękczenie".
więcej: Gazeta Współczesna - Wzajemne oskarżenia

Gazeta Wyborcza - Najpierw marsz, potem może strajk
Ponad 70 proc. podlaskich nauczycieli zadeklarowało, że weźmie udział w ogólnokrajowym strajku. Zanim do tego dojdzie, nauczyciele wyjdą na ulice
Ogólnokrajowe referendum na temat jednodniowego strajku ostrzegawczego zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Na Podlasiu w głosowaniu wzięło udział ponad 60 proc. nauczycieli, 75 proc. z nich chce wziąć udział w strajku.
- Nie zmieniamy naszych postulatów. Żądamy dymisji ministra edukacji, który zmienia rozporządzenia i ustawy o oświacie bez konsultacji z pracownikami szkół. Chcemy realnych pięcioprocentowych podwyżek i pozostawienia prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę - wylicza Iradia Tarasiewicz, prezes Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Zanim do strajku dojdzie, blisko 500 podlaskich nauczycieli weźmie udział w ogólnokrajowym marszu w stolicy. Warszawska centrala związku wyznaczyła termin 17 marca.
więcej: Gazeta Wyborcza - Najpierw marsz, potem może strajk

Gazeta Wyborcza -  Jeden zamiast trzydziestu
Premier Jarosław Kaczyński mianował wczoraj wicewojewodę Jarosława Schabieńskiego komisarzem, który jednoosobowo będzie pełnił wszystkie funkcje rozwiązanego dzień wcześniej sejmiku i jego organów.
Zobacz powiekszenie
Fot. Grzegorz Dabrowski/AG
Schabieński na czas pełnienia nowych obowiązków wziął urlop w Urzędzie Wojewódzkim. Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jarosław Zieliński, wprowadzając komisarza w nowe obowiązki stwierdził, że Schabieński na pewno sobie poradzi w nowym miejscu, bo jest doświadczonym urzędnikiem, a jego dotychczasowa praca jest dobrze oceniana przez premiera.
- To pierwsza taka sytuacja w Polsce, że zamiast trzydziestu radnych i pięciu członków zarządu o wszystkim decydować ma jeden człowiek - stwierdził Zieliński. - Ale przez brak zgody w sejmiku straciliśmy już sporo czasu, więc dłużej nie można czekać. Trzeba załatwiać zarówno sprawy bieżące, jak długofalowe, zwłaszcza związane z funduszami unijnymi. Właśnie dziś komitet Rady Ministrów zajmuje się Regionalnym Programem Operacyjnym dla Podlasia.
Nie wiadomo, czy komisarz będzie miał zastępców. Przepisy tego nie precyzują, ale trudno byłoby mu pracować bez fachowych pomocników. Schabieński, pytany, co zamierza zmienić w Urzędzie Marszałkowskim lub w podległych instytucjach, odparł, że najpierw musi bliżej im się przyjrzeć.
więcej: Gazeta Wyborcza -  Jeden zamiast trzydziestu


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę