Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

wtorek 13.02.2007

Gazeta Współczesna - Inwazja "L"-ek Gazeta Współczesna - Fachowcu! Ucz się! Gazeta Współczesna - ŁKS Łomża rozpoczyna zgrupowanie Gazeta Wyborcza - Podlaskie szpitale szykują się do strajku

Gazeta Współczesna - Inwazja "L"-ek
Łomża. Pięć pojazdów z literą L jeden za drugim na rondzie czy skrzyżowaniu to w Łomży powszedni widok. Panuje powszechna opinia, że zdać tu łatwiej niż w dużym mieście. Przyjeżdżają zatem kursanci z Olsztyna, Kętrzyna, Warszawy. Miejscowi kierowcy narzekają, bo "elki" jeżdżą niepewnie i wolno.
Miasteczko ruchu
Przed wejściem na plac manewrowy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży młody chłopak wypytuje o pocztę. Właśnie oblał egzamin i musi opłacić kolejny. Przyjechał z Warszawy, z kilkoma innymi kursantami jednej ze stołecznych szkół jazdy. Nigdy nie był w Łomży.
- Zestresowałem się i nie zaliczyłem placu - wyznaje Grzegorz Golędzinowski. - Za miesiąc przyjadę ponownie, tym razem PKS-em, bo szkoła funduje tylko jeden przyjazd.
Takich jak on jest wielu.
- Wchodzą do biura i od razu pytają: do Łomży pan jeździ? - opowiada Andrzej Kluczkowski, instuktor z Ośrodka Szkolenia Zawodowego Kierowców w Kętrzynie. - Nie kierujemy do konkretnego miasta, ale jak dużo osób tam zdaje, to wszyscy chcą tam zdawać. Do Łomży zabieram dwóch kursantów. Przy okazji ćwiczą jazdę poza terenem zabudowanym.
więcej: Gazeta Współczesna - Inwazja "L"-ek

Gazeta Współczesna - Fachowcu! Ucz się!
Zarabiasz malując i tynkując, mimo że z wykształcenia jesteś mechanikiem samochodowym? Już niedługo będziesz musiał pójść do szkoły i nauczyć się na tego budowlanego fachu, nawet jeśli... pracujesz w nim od kilku lat.
Rzemieślnicy pracujący w innym zawodzie niż wyuczony będą musieli zdobyć dokumenty potwierdzające kwalifikacje - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rzemiośle, która za kilka dni trafi do Sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jeśli wejdzie ona w życie, osoby niemające kwalifikacji będą miały trzy lata na ich uzupełnienie.
Pomysł ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy to przede wszystkim rzemieślnicy, którzy fachu nauczyli się w trakcie jego wykonywania.
- Ukończona szkoła czy kursy wcale nie muszą oznaczać, że ktoś zna się na danej pracy - uważa Rafał Karwacki, ekonomista z wykształcenia, od dziewięciu lat zajmujący się budowlanką. - Bez praktyki żaden rzemieślnik nie potrafi dobrze wykonać swojej pracy. Nie widzę sensu w tym, żebym musiał uczyć się czegoś, co umiem i co od wielu lat robię.
Wtórują mu inni budowlańcy, którzy fachu nauczyli się sami.
- Pracuję lepiej od niejednego wykształconego specjalisty - oburza się Jerzy Jaskurzyński, z wykształcenia mechanik. - Od 18 lat zajmuję się wykańczaniem wnętrz, czy mogę mieć lepsze kwalifikacje? Dla mnie jest to ważniejsze niż jakiś głupi papierek.
więcej: Gazeta Współczesna - Fachowcu! Ucz się!

Gazeta Współczesna - ŁKS Łomża rozpoczyna zgrupowanie
Zgrupowanie w Szamotułach ma być dla piłkarzy ŁKS-u Łomża kluczowe w całym okresie przygotowań do rundy wiosennej.
Zgrupowanie rozpoczyna się dzisiaj i potrwa osiem dni. – Dużo sobie po nim obiecuję – mówi trener ŁKS-u Czesław Jakołcewicz. – Liczę, że wreszcie dopisze nam pogoda. Chciałbym, żebyśmy rozegrali sparingi na trawiastej murawie.
Formę biało-czerwonych sprawdzi już jutro Mieszko Gniezno. „Ełkaesiacy” zagrają także z Wartą Poznań, Unią Janikowo oraz Kanią Gostyń. Prawdopodobnie to nie wszystko. Jakołcewicz, który w Wielkopolsce ma wielkie poważanie, cały czas otrzymuje sporo propozycji rozegrania sparingów od zespołów z niższych lig.
– Na pewno z części skorzystamy. Potrzebujemy przede wszystkim meczów. W zespole doszło do sporych zmian kadrowych. Teraz drużyna musi się zgrać, a temu najlepiej służą sparingi – tłumaczy szkoleniowiec.
Spotkania kontrolne i treningi na powietrzu będą uzupełniane zajęciami teoretycznymi. – Zamierzam wyjaśniać zawodnikom, czego od nich oczekuję i jak powinno to wyglądać. Potem na boisku chłopcy spróbują wcielić założenia taktyczne w życie – dodaje. – Poza tym oni sami muszą się poznać, zaufać, nabrać pewności, że mogą na siebie liczyć.  
więcej: Gazeta Współczesna - ŁKS Łomża rozpoczyna zgrupowanie

Gazeta Wyborcza - Podlaskie szpitale szykują się do strajku
5 tys. zł brutto pensji dla lekarzy bez specjalizacji, 7,5 tys. zł ze specjalizacją ,14 dni płatnego urlopu szkoleniowego i większych nakładów na leczenie - takie warunki stawiają lekarze ministerstwu. Jeżeli nie zostaną spełnione będą strajkować.
Chodzi o 150 szpitali w kraju i jedenaście na Podlasiu. Lekarze będą się domagać większych wynagrodzeń, bo są rozczarowani 30-proc. podwyżkami z ubiegłego roku. Ci, którzy mają drugi stopień specjalizacji, wciąż zarabiają poniżej średniej krajowej.
- Powinni zarabiać co najmniej trzy razy tyle. Będziemy strajkować i nie ustąpimy - twierdzą związkowcy.
więcej: Gazeta Wyborcza - Podlaskie szpitale szykują się do strajku


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę