Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

piątek 2.02.2007

Gazeta Współczesna - Gdzie mogą się ogrzać bezdomni? Gazeta Współczesna - Kłopoty z modernizacją stadionu miejskiego Gazeta Wyborcza - Za dobrą opiekę będzie "pieluszkowe" Kurier Poranny - Podwyżki na mur-beton

Gazeta Współczesna - Gdzie mogą się ogrzać bezdomni?
W noclegowniach już prawie nie ma miejsc. Bezdomni narzekają, że nawet w mróz nie mogą zostać w ciepłym pomieszczeniu. Potrzebna jest ogrzewalnia.
Najgorsze są dni, gdy pada deszcz albo jest duży mróz - skarży się bezdomny z łomżyńskiej noclegowni. - Mogę tu przyjść dopiero o 20, a cały dzień muszę szukać sobie schronienia na własną rękę.
W ub. roku w Elżbiecinie w gm. Piątnica pod Łomżą uruchomiono ogrzewalnię, która przyjmowała nawet osoby pod wpływem alkoholu. Bezdomni dewastowali budynek, więc w tym roku wójt Piątnicy nie ponowił już propozycji. Samorząd Łomży nosi się z zamiarem otwarcia takiej ogrzewalni na terenie miasta.
Tu mają ciepło
- Mieszka u nas 11 bezdomnych - mówi Jarosław Kozłowski, kierownik łomżyńskiej noclegowni, prowadzonej przez Caritas. - Mamy jeszcze łóżka polowe. Jesteśmy przygotowani na największy mróz i wtedy możemy przenocować jeszcze kilku mężczyzn.
Bezdomni otrzymują śniadanie i obiad w stołówce przy ul. Sikorskiego, na które kieruje ich Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Poza tym tu mogą się wykąpać i otrzymać konsultacje lekarskie.
więcej: Gazeta Współczesna - Gdzie mogą się ogrzać bezdomni?

Gazeta Współczesna -  Kłopoty z modernizacją stadionu miejskiego
Gnijąca trawa, wiele innych niedoróbek, sygnały jakie otrzymujemy na temat remontowanego poważnymi nakładami finansowymi stadionu są bardzo niepokojące - radny Maciej Głaz domaga się od władz Łomży wyjaśnień. - Wykonawca wywiąże się z warunków kontraktu - zapewnia wiceprezydent miasta Marcin Sroczyński.
Remont pod górkę
Modernizacja miejskiego stadionu, którego głównym użytkownikiem jest Łomżyński Klub Sportowy, miała być jednym z przedsięwzięć wieńczących poprzednią kadencję samorządu. Zwłaszcza, że w roku swojego 80-lecia ŁKS po raz pierwszy wywalczył awans do drugiej ligi piłkarskiej. Od początku inwestycja przebiegała z kłopotami. Nie udało się stworzyć zapowiadanego szumnie "montażu finansowego” z udziałem ministerstwa sportu oraz samorządów miasta i województwa. Ostatecznie 3 miliony złotych na pierwszy etap prac pochodziły tylko z budżetu Łomży i Urzędu Marszałkowskiego.
Potem przyszły problemy ze znalezieniem wykonawcy. Ostatecznie została nim warszawska firma Zielona Architektura. Zaczęła już z opóźnieniem i w efekcie zespół ŁKS ani jednego meczu rundy jesiennej nie mógł rozegrać na własnym boisku.
ZA nie dotrzymała listopadowego terminu ukończenia prac. Nie zdążyła też w przedłużonym do końca roku. W dodatku wątpliwości budzi jakość prac.
więcej: Gazeta Współczesna -  Kłopoty z modernizacją stadionu miejskiego

Gazeta Wyborcza - Za dobrą opiekę będzie "pieluszkowe"
Łomżyńscy radni chcą nagradzać wzorowe matki. Proponują, żeby każda z łomżynianek, która należycie dba o dziecko, dostawała "pieluszkowe".
wyimek
W ubiegłym roku "becikowe" otrzymało w Łomży 550 matek
- "Pieluszkowe" nie będzie dla wszystkich matek, dostaną je tylko te kobiety, które spełnią szereg ustalonych przez nas warunków - powiedział nam Wiesław Grzymała przewodniczący rady miejskiej.
Jakie to warunki? Łomżynianki, które chciałyby dostać "pieluszkowe", będą musiały przeprowadzić wszystkie badania profilaktyczne, a po urodzeniu dziecka przez co najmniej pół roku karmić je piersią. Poza tym w ciągu pierwszych 18 miesięcy życia dziecka muszą wykonać wszystkie badania okresowe u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i wszystkie obowiązkowe szczepienia.
Na pomysł "pieluszkowego" wpadli radni z komisji rodzinnej, opieki społecznej i zdrowia.
Tym samym w Łomży matki dostaną podwójne wsparcie: tysiąc gwarantuje im rządowe becikowe plus tysiąc pieluchowego.
- W uchwale jest również zapis o podmiotowym traktowaniu dziecka. Jakość rodzicielskiej opieki sprawdzą pielęgniarki środowiskowe - podkreśla Grzymała. - Oczywiście jest to jakiś sposób na to, żeby rodziców zmusić do większej odpowiedzialności za dziecko i zapewnienia mu pełnego bezpieczeństwa.
Na razie głosy wśród 23 łomżyńskich radnych są podzielone. Jedni uważają, że to bardzo dobry pomysł, który sprawi, że w 65-tys. mieście będzie rodziło się więcej dzieci. Inni sądzą, że dodatkowy tysiąc złotych to rozdawnictwo pieniędzy które sprawi, że w ciążę zachodzić będą matki z wielodzietnych rodzin.
więcej: Gazeta Wyborcza - Za dobrą opiekę będzie "pieluszkowe"

Kurier Poranny - Podwyżki na mur-beton
Zdrożeje cement, a to wpłynie na wzrost kosztów budowy mieszkań. Pierwsze podwyżki cen tego materiału budowlanego będą już w tym miesiącu. Producenci cementu nie nadążają z realizacją wszystkich zamówień.
Ubiegły rok był rekordowy dla producentów cementu. Obecny będzie jeszcze lepszy. To dobra wiadomość dla cementowni, zła natomiast dla osób planujących zakup, remont czy budowę domu. Wzrosną bowiem ceny cementu i betonu.
W 2006 roku na rynek trafiło 14,5 mln ton cementu. Przedstawiciele białostockich hurtowni materiałów budowlanych zgodnie potwierdzają, że sprzedawał się on wyjątkowo dobrze, szczególnie w drugiej połowie roku. Czy ten trend może wpłynąć na ceny mieszkań?
- Ceny lokali, na które nabywcy podpisali już umowy, pozostaną bez zmian - uspokaja Andrzej Biruk z białostockiej firmy BirkBud. - Natomiast, jeżeli oprócz cementu zdrożeją produkty betonowe, podwyżki cen nowo budowanych mieszkań będą nieuniknione.
więcej: Kurier Poranny - Podwyżki na mur-beton


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę