Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.onet.pl

Lekkoatleci ze Śniadowa zdobyli 19 medali mistrzostw Polski

W Śniadowie, wiosce koło Łomży, liczącej 1600 osób, działają dwa kluby sportowe - dość bogaty piłkarski i biedny lekkoatletyczny. Ale sukcesy ma tylko ten ostatni. Jego dorobek jest imponujący - 19 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych w siedmioletniej historii.


Minionego weekendu w Spale trzy medale halowych mistrzostw kraju juniorów i juniorów młodszych wywalczyli: złote Magdalena Stankiewicz (800 m) i Arkadiusz Wojno (300 m) oraz srebrny Daniel Chyliński (600 m). Ludowy Uczniowski Klub Sportowy PREFBET istnieje od jesieni 1999 roku. Powstał z inicjatywy 36-letniego dziś Andrzeja Korytkowskiego, który dwa lata temu zakończył zawodniczą karierę. Za największy sukces poczytuje sobie piąte miejsce w halowych mistrzostwach kraju w biegu na 3000 m oraz drugie w Pucharze Polski w przełajach.

"Nie mogłem patrzeć, kiedy dzieci chcą uprawiać sport, a prawie nikt im ku temu nie stwarza warunków. W oparciu o pomoc finansową Przedsiębiorstwa Produkcji Betonów utworzyłem klub i zacząłem prowadzić lekkoatletyczne zajęcia. Chętnych było sporo, nie tylko ze Śniadowa, ale z całego byłego województwa łomżyńskiego. Sam nie dałbym rady. Z pomocą przyszyli inni trenerzy: Justyna Kijek, Paweł Grygo, Marcin Jasionek, Cezary Koziarski" - powiedział PAP Andrzej Korytkowski, pełniący także w klubie funkcję sekretarza.

"To prawdziwi pasjonaci - podkreślił. - Nie wiem jednak, czy długo jeszcze będą chcieli pracować bez wynagrodzenia. Mówią, że wyjadą tak jak inni szkoleniowcy zagranicę. Mam nadzieję, że mnie tylko straszą. Na działalność mieliśmy w 2006 roku niespełna 30 tys. zł. Powtórzę - na cały rok, bo mało kto w to wierzy i myśli, że na miesiąc. Dokładali się także rodzice. Obecnie szkolimy ponad 40 dziewcząt i chłopców w wieku od 13 do 21 lat".

W ostatnich ośmiu sezonach lekkoatleci województwa podlaskiego zdobyli - w konkurencjach biegowych mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych - 23 medale, z czego aż 18 przypada na Śniadowo (3 Hańcza Suwałki i 2 Podlasie Białystok). Do juniorskiej reprezentacji kraju PZLA powołał z LUKS Prefbet Arkadiusza Wojno (400 m), Annę Pruszkowską (800 m) i Magdalenę Stankiewicz (4x400 m).

"Jest mi żal, że nie możemy objąć szkoleniem wszystkich chętnych. Zainteresowanie uprawianiem sportu jest na wsi bardzo duże, przynajmniej w naszej gminie. Jak tylko zadam w jakiejś szkole pytanie uczniom, czy chcesz trenować, mało kto odpowiada przecząco. Naprawdę, tak niewiele potrzeba, by we właściwy sposób zagospodarować czas wolny dzieciom, aby były zdrowsze i sprawniejsze, a przy okazji przeżywały piękne chwile, jakie niesie z sobą uprawianie sportu" - podkreślił Andrzej Korytkowski.

Prezesem klubu jest mieszkający w Śniadowie Krzysztof Piszczatowski, nauczyciel wychowania fizycznego w Marianowie, fizjoterapeuta reprezentacyjnej sztafety kraju 4x400 m, trenowanej od lat przez Józefa Lisowskiego.

Od lipca 2003 roku gmina Śniadowo ma własny klub piłkarski. Po jego powstaniu drużyna została zgłoszona do rozgrywek klasy B. Lekkoatleci marzą, by w temacie "finanse" ich klub był traktowany na równi z piłkarskim, bo jak na razie są przy nim Kopciuszkiem.

Warto przy okazji dodać, że Śniadowo znalazło swoje miejsce na kartach wielkiej literatury polskiej. Henryk Sienkiewicz opisał w "Potopie" jak to "główna siła Babinicza stoi w Śniadowie" a potem, że "Kmicic istotnie był w Śniadowie i zaledwie doszła go wiadomość o Bogusławowym podjeździe zapadł natychmiast w lasy, aby niespodzianie wynurzyć się pod Czerwinem"
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę