Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Inwestycje ruszą pod koniec roku

Zarząd Pepeesu rozpoczął już prace związane z realizacją strategii przedstawionej w listopadzie 2006 r. Zamierza jednocześnie prowadzić inwestycje w rozbudowę produkcji skrobi oraz utworzenie działu biopaliwowego. - Powołaliśmy już zespoły, które pracują nad projektami i harmonogramami - mówi Andrzej Kiełczewski, prezes Pepeesu. Jego zdaniem, prace budowlane rozpoczną się pod koniec roku, a zakończą zgodnie z planem w II kwartale 2009 r.

Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 70 mln zł. Około 50 mln zł spółka zamierza pozyskać dzięki sprzedaży i wprowadzeniu mniejszościowego pakietu akcji Browaru Łomża na GPW. Jeżeli jednak uda się wcześniej sprzedać cały browar (ma 100 proc.) inwestorowi strategicznemu, Pepees mógłby zostać zasilony kwotą nawet trzykrotnie większą. - Większe pieniądze też jesteśmy w stanie zagospodarować, choć wszystko zależy od decyzji rady nadzorczej i akcjonariuszy - mówi Kiełczewski. Myśli np. o budowie osobnej fabryki bioetanolu. Na razie za 25 mln zł powstanie instalacja do wytwarzania tego biokomponentu, która pozwoli zagospodarować odpady powstałe przy obróbce skrobi.

Około 20 mln zł zarząd Pepeesu chce otrzymać w ramach unijnego programu wspierania branży przetwórczej. - Wniosek o dotację złożymy prawdopodobnie w czerwcu - tłumaczy A. Kiełczewski. - Kiedy otrzymamy decyzję o dofinansowaniu, ruszymy z budową - dodaje.

Pepees zamierza postawić nowy zakład produkcji skrobi zbożowej i fabrykę skrobi modyfikowanych. Potrzebuje na to odpowiednio 35 mln zł i 10 mln zł. Do tej pory firma zajmowała się wyłącznie produkcją skrobi ziemniaczanej, rynek ten jednak jest ograniczony przez regulacje unijne. Roczne limity dla Polski to 145 tys. ton. Pepees ma ok. 23-procentowy udział w tej produkcji. Z kolei zapotrzebowanie na różne rodzaje skrobi w Polsce wynosi do 500 tys. ton rocznie i rośnie. - Aby skokowo zwiększyć przychody, musimy dywersyfikować ich źródła - mówi Kiełczewski. Nie wyklucza też przejęć firm produkujących skrobię ziemniaczaną.

Zarząd Pepeesu szacuje, że dzięki inwestycjom w ciągu pięciu lat podwoi się sprzedaż spółki - z 73 mln zł w 2007 r. do 147 mln zł w 2011 r. Firma w najbliższym roku przeznaczy wszystkie zyski na inwestycje. Dywidendę będzie wypłacać dopiero z zysku za 2008 r.

źródło: Parkiet

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę