Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

93 wadliwe pompy infuzyjne w Podlaskiem wycofane

Ze szpitali województwa podlaskiego wycofano już wszystkie wadliwe pompy infuzyjne. Ich użytkowania zakazał kilka dni temu Urząd Rejestracji Produktów Medycznych oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sprawa dotyczyła kilku modeli urządzeń, produkowanych przed 2004 rokiem. Na szczęście nie wszystkie oddziały szpitalne z wadliwych pomp korzystały, nie było więc problemu z ich wycofaniem.

 W Podlaskiem są 93 takie pompy. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny Jan Chlabicz powiedział, że pompy zostały zabezpieczone , co z nimi się stanie zdecyduje Urząd Rejestracji Produktów Medycznych. Pompy infuzyjne służą do bardzo precyzyjnego podawania leków obliczanych na kilogram ciała i odpowiednio dawkowanych. W wielu wypadkach są one niezbędne, ale ponieważ nie jest ich dużo więc lekarze w szpitalach mają nadzieję, że w razie potrzeby uda się je zastąpić nie wadliwymi. Przypomnijmy: Minister Zdrowia Zbigniew Religa zaalarmował Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego o wadliwie działających pompach infuzyjnych typu: Kwapisz Duet 20/50 o roku produkcji wcześniejszym niż 2004, zaś z 2004 o numerach fabrycznych od 13410 do 13454 i seria MONO 20/50 o roku produkcji wcześniejszy niż 2004 oraz z roku 2004 o numerach 4288 do 4318. Pompy infuzyjne typ 10/20 rok produkcji wcześniejszy niż 2004 a z 2004 od 940 do 950.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę