Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

25 lat Muzeum Przyrody w Drozdowie

cz pt, 04 września 2009 18:13

Ponad 100 szacownych gości, w tym kilkunastu naukowców historyków i literaturoznawców, przybyło z całego kraju do Drozdowa na jubileusz ćwierćwiecza istnienia Muzeum Przyrody. Była msza św. w miejscowym kościele, wręczenie odznak i dyplomów ludziom zasłużonym dla placówki i konferencja naukowa „Przedstawicielki elit prowincjonalnych w pierwszej połowie XX wieku”. Temat nawiązuje do bogatej i chlubnej przeszłości patriotycznego, związanego z Drozdowem od k. XVIII w. rodu Lutosławskich, w których dworze rodowym mieści się muzeum.

Los człowieka za kratami

mm cz, 03 września 2009 12:27

Na co dzień siedzą w celach zamkniętych. Na przepustki nie wychodzą. Rozrywek - oprócz czterech ścian i patrzenia w sufit - niewiele. Pokutują za grzechy młodości albo za błędy wieku dojrzałego. Niektórzy skończyli 20 lat, inni są po 50-tce. Posiedzą za kratami jeszcze kilka czy kilkanaście lat w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze. Jeden morderca, drugi niedoszły zabójca, trzeci gwałciciel, kolejny to złodziej albo skazany za rozbój. Dwunastu przestępców i... artystka malarka Ivayla Żivkowa.

Łomża od Hiszpanii aż po Chiny

cz śr, 02 września 2009 18:27

Wyjątkowo smakowicie zapowiada się nowy sezon artystyczny Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Czekają nas trzy premiery: „Bajka o szczęściu”, „Kopciuszek” i „Ecos” natomiast ambitny zespół TLiA - współpraca z Teatrem Tyl-Tyl w Madrycie i spektakle na Półwyspie Iberyjskim oraz – być może – nawet festiwal teatralny w Szanghaju.

Miodobranie Kurpiowskie 2009

cz pon, 31 sierpnia 2009 12:17

- Nie robimy tego dla turystów, żeby to sprzedawać, ale robimy dla siebie, dla swojego wnętrza bo my kochamy swoją kulturę – mówił burmistrz Myszyńca Bogdan Glinka na otwarciu Miodobrania Kurpiowskiego, które w ostatnią niedzielę sierpnia, już po raz 32, odbyło się na polanie Zawodziu pod Myszyńcem. Jak szacują organizatorzy przez cały dzień na festynie bawiło się około 40 tys. ludzi. Przy okazji „Miodobrania” wręczono także przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jednym z odznaczonych był Gabor Lorinczy z Łomży, który od 40 lat fotografuje Kurpie.

Anioły lubią sobie pomilczeć

cz pon, 17 sierpnia 2009 11:53

Twarze mają modlitewnie zamyślone. Czasem podnoszą wielkie przejrzyste oczy ku górze. Ze zdziwieniem. Bywa, że na ich obliczu zagości cień smutku. I w ogóle nie uśmiechają się. Mocno zaciskają usta, choć mogłyby jak wniebowzięte śpiewać w anielskim chórze. Ale one zawzięcie milczą, namalowane w złocistych aureolach na poczerniałych deskach ze starych domów, stodół czy płotów. Jak to Anioły... Aleksandra Grzybka prezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży.

Niedziela św. Rocha w Nowogrodzie

cz pon, 17 sierpnia 2009 07:25

Tysiące mieszkańców regionu, ale także turystów z kraju przyjechało w niedzielę do Nowogrodu. W Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika odbyła się doroczna impreza folklorystyczna „Niedziela św. Rocha”. Były muzyka, wycinanki, bursztyny a także tradycyjne kurpiowskie zabawy zręcznościowe dla dzieci, ale także dla dorosłych.

496. urodziny i Czerwone Gitary

cz pon, 10 sierpnia 2009 16:55

Otoczony drzewami urokliwy plac przy Górze Zamkowej nad Jeziorem Rajgrodzkim wprost pękał w szwach. Takich tłumów jak w minioną sobotę, dawno w Rajgrodzie nie widziano. Co ściągnęło tysiące ludzi do pustawego zwykle miasteczka? Koncerty – jako gwiazdy zagrały występujące od prawie 45 lat Czerwone Gitary! - i jarmark z okazji 496. urodzin województwa podlaskiego.

Drogawa oktawa

cz pon, 27 lipca 2009 15:05

Mało kto w regionie wie, może z wyjątkiem organizatorów z Białegostoku, czym jest II Podlaska Oktawa Kultur. Jeśli Państwo dotąd nie słyszeli o międzynarodowym festiwalu folkloru, to i nie dziwota. Słabiutka, żeby nie powiedzieć - żadna promocja kosztującej 750 tysięcy złotych imprezy, odbywającej się przez pięć dni w stolicy i przy okazji w 20 miejscowościach województwa, sprawiła, że w takiej na przykład Łomży w piątek i niedzielę zainteresowanie dwoma koncertami było znikome - żeby nie powiedzieć – żadne.

Portrety, Łomża i „widziMIŚe” Sebastiana Misia

cz pon, 20 lipca 2009 16:55

Na pierwszy rzut oka: malownicze, fotograficzne portrety. Z tajemniczej przestrzeni sączy się blask. Wydobywa zadumane twarze dzieci, oczy zamyślonych kobiet i wpatrzonych w pustkę mężczyzn. Wrażenie „portretowości” ustępuje, kiedy przyglądamy się krewnym i znajomym autora uważniej. Czy siedzą w czapkach arlekinów, czy szklistym wzrokiem mierzą dal, wprawiają w zadumę. Bo milczące twarze to zewnętrzny sztafaż: Sebastian Miś zaprasza do świata, emocji, wspomnień i marzeń swoich bohaterów. I własnych...

XVI Muzyczne Dni w sercach i w pamięci

cz pon, 13 lipca 2009 12:57

Jak co roku, komary w parku dworskim cięły niemiłosiernie, ale zgodnie z szesnastoletnią tradycją podczas Wielkiej Gali w Pałacu, kończącej Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, nie spadła ani kropla deszczu. W pogodny niedzielny wieczór 12 lipca A.D. 2009 artyści sztuki wokalnej z wielkim kunsztem i niesłabnącym od tygodnia zapałem przez dwie i pół godziny wyśpiewywali wspaniałe arie i pieśni. Jak zwykle, dopisała wyrobiona i osłuchana z często trudnym repertuarem łomżyńska (i nie tylko) publiczność, przez tydzień podziwiająca głównie w kościołach popisy blisko 50 śpiewaków i muzyków.

Mafia cudownie śpiewa operę w kościele!

cz so, 11 lipca 2009 11:55

Potężne dramaturgicznie i zachwycające wokalnie wystawienie słynnej opery „Rigoletto” Giuseppe Verdi'ego z połowy XIX w. podarował melomanom w wypełnionym po brzegi kościele Krzyża Świętego twórca współczesnej adaptacji Jacek Szymański podczas XVI Muzycznych Dni Drozdowo-Łomża. W czwartek, 9 lipca A.D. 2009 ponad tysiąc słuchaczy na parterze, balkonach i schodach świątyni przez dwie i pół godziny śledziło tragiczne losy miłości i ofiary, zdrady i zemsty.

Uczucia z wikliny i myśli na krosnach

cz pt, 10 lipca 2009 14:53

Jak potężna trąba powietrzna unosi się znad parkietu po sufit misterna konstrukcja z wiotkich, sprężystych witek wikliny. Ciężkie, wielkie szaro-beżowe gobeliny na ścianach tworzą krzyż, który przypomina o zagubieniu artysty pośród żądz cielesnych i nawróceniu po latach, które przynosi spokój i wytchnienie. Malarz z Nowego Targu Marek Kossowski (lat 55) po wystawach w Warszawie i Wrocławiu pokazuje symboliczne, tkane na krosnach obrazy i „tkaniny wiklinowe” w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Jego precyzja warsztatowa budzi podziw, zaś pomysły – egzystencjalną i metafizyczną refleksję.

...a w niedzielę zajedź do Turośli

cz pt, 10 lipca 2009 14:43

Wójt Gminy Turośl i Gminny Ośrodek Kultury w Turośli zapraszają w niedzielę na XVIII Turoślańskie Prezentacje Kulturalne. W programie między innymi występy artystyczne: gawędziarzy, zespołów, solistów i kapeli kurpiowskich ze Zbójnej, Nowej Rudy, Turośli i Lemana. Kolorytu imprezie doda zespół grający muzykę irlandzką SHAMROCK.

Florian Skulski na scenach Polski i świata jest od pół wieku

cz cz, 09 lipca 2009 13:54

Spełniłem się przez te pięćdziesiąt lat na scenie, ale nigdy nie byłem śpiewakiem z powołania, tylko z przypadku. Jak ja dzisiaj mówię, że nie lubię opery, to nie jest kokieteria. Mnie to mierzi i często słyszę „Ale pan tak pięknie śpiewa”. Ja wiem, że świetnie śpiewam i owszem, lubię muzykę symfoniczną, ale samą operę na scenie to... (tu Profesor przesuwa palcem ręki w poprzek szyi). Z Florianem Skulski, wybitnym śpiewakiem operowym, który świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej i dziś wieczorem (godz. 19.00) w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży zaśpiewa główną rolę w operze Rigoletto, rozmawiał Mirosław Robert Derewońko.

Kayah sławna i niesławna...

cz pon, 06 lipca 2009 15:53

„Przed laty byłam ofiarą własnych pragnień i modlitw, które się spełniły...” - wspomina wokalistka Kayah, która była gwiazdą sobotniego wieczoru na Gościńcu Łomżyńskim.

Drozdowsko-łomżyński Festiwal wystartował

cz pon, 06 lipca 2009 07:51

Koncertem pt. „Najpiękniejsza jest muzyka polska” w ogrodzie przed dworem Lutosławskich w Drozdowie zainaugurowano już XVI Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża. To największy i najpopularniejszych wśród widzów cykl koncertów muzyki klasycznej jaki rokrocznie organizowany jest w mieście i okolicy. W tym roku Jacek Szymański, dyrektor artystyczny festiwalu, na trwającą tydzień imprezę przygotował aż trzynaście koncertów. Hitem festiwalu ma być planowane na czwartek wystawienie opery Rigoletto Giuseppe Verdiego.

Gościniec Łomżyński 2009

mm nie, 05 lipca 2009 09:22

Tuż przed północą zakończył się kolejny Gościniec Łomżyński. W tym roku gwiazdą wieczoru była Kayah. Wcześniej na łomżyńskiej scenie można było zobaczyć i usłyszeć countrowy Zayazd oraz Formację Nieżywych Schabuff. Nocą organizatorzy przygotowali pokaz sztucznych ogni.

Czy CTGroup z Łomży zdobędzie Las Vegas w USA?!

cz wt, 30 czerwca 2009 16:06

Słynne centrum kasyn w Las Vegas od ośmiu lat jest światową stolicą tańca nowoczesnego. Również w tym roku w metropolii stanu Nevada na zachodzie USA odbędą się mistrzostwa planety w stylach hip hop, locking i popping oraz breakdance. W tym ostatnim stylu łomżyniacy z CTGroup dali się już poznać jako mistrzowie świata z 2005 r. w Brunszwiku (Niemcy), zaś dwa miesiące temu zakwalifikowali się na mistrzostwa świata do Las Vegas, które będą odbywać się od 27 lipca do 2 sierpnia. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie jedno „ale” - kasa. Czy CTGroup będzie reprezentować Polskę, Łomżę i Ziemię Łomżyńską za Oceanem? Pomożecie...?

„To nie anioł, to jest poeta...”

cz pon, 29 czerwca 2009 06:10

„Nigdy nie byłam za mała by rozmawiać o Wałęsie/ i innych nic nie wartych/ zawsze wiedziałam kto był czemu winien/ na co idą podatki/ kto teraz trzęsie Polską jak nie ci sami” - pisze 19-letnia maturzystka Aleksandra Zuzanna Polkowska z Kolna w utworze „Stańczycy”, który zdobył pierwszą nagrodę X Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza w Łomży. Uroczysta gala odbyła się w piątek na zakończenie Dni Łomży w Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Długiej 13, organizującej od dekady na poziomie i z fasonem piękne święto poezji i poetów.

Mariusz Syperek i „Biedron” z Piątnicy

cz pt, 26 czerwca 2009 06:14

Wyróżnienie w wielkim finale Szkoły Mistrzów Fotografii „Gazety Wyborczej” zdobył Mariusz Syperek (lat 30), którego zdjęcie „Biedron” było jednym z ponad 28 tysięcy ocenianych w konkursie „Mikrokosmos, czyli bliżej niż blisko”. Urodzony w Łomży i mieszkający w Piątnicy fotografik mówi: - Zaczaiłem się na biedronkę na trawniku przed moim domem. Gdy odlatywała, nacisnąłem migawkę aparatu...

« · «« · 175 · 176 · 177 · 178 · 179 · 180 · 181 · 182 · 183 · 184 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę