Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Finał Festiwalu Sacrum et Musica

cz nie, 21 października 2012 17:37

Niedzielny, uroczysty koncert w łomżyńskiej Katedrze zakończył tegoroczną edycję Festiwalu „Sacrum et Musica”. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego wystąpiła z solistami: Katarzyną Zdziarską, Ksenią Szawszyszwili i Adamem Zdunikowskim. Śpiewakom towarzyszył chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży pod dyrekcją Piotra Dąbrowskiego. – Idea prezentowania różnorodnej muzyki w kościołach bardzo dobrze przyjmuje się i sprawdza – ocenia Jan Miłosz Zarzycki, pomysłodawca i organizator Festiwalu, który od ośmiu lat organizowany jest nie tylko w Łomży, ale już na terenie trzech województw: podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko – mazurskiego.

Nad zwierciadłem sztuki

mm nie, 21 października 2012 15:56

Efekty dorocznego letniego pleneru plastycznego „Stopki” zaprezentowano na poplenerowej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Poza najnowszymi pracami cenionych twórców łomżyńskich: Teresy Adamowskiej, Stanisława Kędzielawskiego oraz Adama Tymińskiego na wystawie można oglądać dzieła równie wybitnych artystów z całej Polski oraz Europy. – Cieszy mnie to, że pomimo tego, iż skład artystów biorących udział w plenerach „Stopki” jest stały, to zawsze powstają prace, które zaskakują – mówi Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej. – Chociaż artyści bywają w miejscach które znam, to patrząc na te miejsca ich oczami odkrywam coś nowego i to jest największą przyjemnością i zaletą ich twórczości.

Elżbieta Dzikowska – podróżniczka szczęśliwa

mm so, 20 października 2012 13:03

Elżbieta Dzikowska odwiedziła Łomżę w ramach promocji cyklu swych przewodników „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!”. Znana podróżniczka i dziennikarka, pamiętana z popularnego programu „Pieprz i wanilia” zabrała zebranych w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w fascynującą podróż po swoich przygodach na całym świecie. – Najważniejsze dla mnie jest nie liczenie kilometrów, krajów, w których byłam, ale poznawanie świata i dzielenie się tym z widzami i czytelnikami! – podkreślała Elżbieta Dzikowska. Cieszę się z przyjazdu do Łomży, ponieważ ona jest mi bardzo bliska przez moich przyjaciół. Stąd pochodzą znakomici malarze: Hanna Zawa – Cywińska i Jan Dobkowski, który jest nawet obywatelem honorowym Łomży i moim wielkim przyjacielem!

Taneczny weekend z Wirującą Strefą

mm so, 20 października 2012 13:01

Rozpoczął się Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego Wirująca Strefa. Przez dwa dni w hali sportowej przy ul. Ks. Anny 18 w Łomży będą rywalizować setki tancerzy z Polski i ze świata. – Jest to 11. edycja, ale tak naprawdę pierwsza międzynarodowa – podkreśla Marek Kisiel, organizator turnieju. – Mamy sporo zgłoszeń zza granicy: Francji, Łotwy, Niemiec, nawet z Maroka. Poza uczestnikami zagranicznymi mamy też ścisłą polską czołówkę świetnych tancerzy. Mamy też najlepszych Djów –jak zwykle starałem się ściągnąć ludzi , którzy są na topie, bardzo dobrze się na tym znają i zapewnią świetną oprawę muzyczną!

Łomżyńska Jesień ze sztuką i muzyką

cz pt, 19 października 2012 08:49

Gwiazda kabaretu Artur Andrus, wybitna wokalistka jazzowa Anna Serafińska, śpiewający poezję Janusz Radek, indie rockowe Muchy oraz łomżyńska legenda blues rocka Browar Łomża to tylko niektóre z gwiazd tegorocznej Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Ta startuje już w przyszłym tygodniu i zakończy się dopiero po Barbórce. – Łomżyńska Jesień Kulturalna to sztuka na wysokim poziomie artystycznym, skierowana do ambitnego odbiorcy – podkreśla Roman Borawski, dyrektor organizującego imprezę Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych.

Festiwalowa pocztówka z Meksyku

cz nie, 14 października 2012 08:36

Orkiestra Kameralna Meksykańskiego Radia pod batutą Michaela Meissnera była gwiazdą kolejnego koncertu festiwalu „Sacrum et Musica” w Łomży. Goście z Meksyku wykonali w kościele p.w. Krzyża Świętego utwory współczesnych twórców ze swego kraju oraz Koncert skrzypcowy wybitnego polskiego kompozytora Andrzeja Panufnika. Jako solistka zaprezentowała się w nim jedna z najzdolniejszych skrzypaczek młodego pokolenia, Marta Magdalena Lelek.

„Bitwa na głosy” już bez Juli

cz nie, 14 października 2012 08:33

Łomżyńska drużyna Julity „Juli” Fabiszewskiej odpadła po emocjonującej dogrywce z programu „Bitwa na głosy”. Zespół Juli przegrał nieznacznie z drużyną Piotra Rubika, pomimo tego, że świetnie wykonał „Black Or White” króla popu Michaela Jacksona. – Skończyła się wspaniała przygoda, ale ja się cieszę, że mogliśmy się znaleźć w tym miejscu – oceniała na gorąco Jula.

Jedność modlitwy i sztuki w Roku Wiary

mm so, 13 października 2012 10:34

Uroczysty koncert rozpoczął Rok Wiary w Diecezji Łomżyńskiej. Jego gwiazdą była amerykańska śpiewaczka operowa polskiego pochodzenia Justyna Giermola. Głównym punktem programu było osobiste przesłanie ”Papież który pozostał w sercach ludzi widziany z bliska”, w którym Ojca Świętego Jana Pawła II wspominał jego wieloletni współpracownik, kardynał Giovanni Battista Re. – Papież Jan Paweł II jest jedną z najwybitniejszych postaci naszego czasu – podkreślał kardynał Re. – Był niewątpliwie najbardziej uznanym i kochanym autorytetem, osobą pierwszoplanową, potrafiącą słuchać ludzi oraz człowiekiem, który wywarł ogromny wpływ na rozwój wydarzeń historycznych ostatnich lat. W moim życiu miałem to wielkie szczęście, że mogłem od samego początku być blisko niego, mogłem go podziwiać jako wielkiego człowieka, wielkiego pasterza i wielkiego świętego!

Salon Literacki na Makowej powrócił

cz śr, 10 października 2012 08:44

Poeta Henryk Gała oraz parająca się rękodziełem artystycznym Alicja Wejroch byli gośćmi Salonu Literackiego Anny Jakubowskiej. Wtorkowe spotkanie było jednocześnie zapowiedzią powrotu do regularnej działalności niestrudzonej propagatorki literatury i sztuki w Łomży. – Otworzyliśmy dzisiaj nową, jesienną sesję Salonu Literackiego. – Kolejnym gościem będzie malarz Kazimierz Jurgielaniec, a potem Maria Kaczyńska, bo to osoba która wiele pisze i nie zawsze jest to opublikowane. A zawsze warto poznawać coś, co pisze się do szuflady – mówi Anna Jakubowska gospodyni Salonu.

Bitwa trwa: drużyna Juli nadal w grze

cz nie, 07 października 2012 08:15

Piąty odcinek „Bitwa na głosy” zakończył się szczęśliwie dla łomżyńskiej ekipy, która zdobyła wystarczającą liczbę głosów by przejść dalej. Drużyna Juli zaśpiewała wielki taneczny hit Dr Albana „Sing Hallelujah”, zaaranżowany na pieśń gospel. Główne partie wokalne wykonała ponownie Justyna Krówczyńska oraz po raz pierwszy Żaklina Olchowik, znana pod panieńskim nazwiskiem Boguska z zespołu wokalnego Mezzoforte działającego przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Partie rapowane należały zaś do Marca „Frenchy’ego” Mavambu.

Spełnione marzenie Marcina Mazurowskiego

mm so, 06 października 2012 09:47

Wystawę kobiecych aktów pochodzącego z Łomży fotografika Marcina Mazurowskiego otwarto w Galerii Pod Arkadami. – Jest to trzecia taka wystawa odkąd ja prowadzę tę galerię, ale wcześniej były to wystawy zbiorowe czy plakatu z aktem – podkreśla Przemysław Karwowski, kierownik Galerii Pod Arkadami. – Ale taka wystawa indywidualna pod tytułem „Akt” jest tu pierwsza.

Szczyty humoru Marii Czubaszek

cz śr, 03 października 2012 08:13

– Mam niewiele rzeczy na swoim koncie, którymi mogę się pochwalić – podkreślała znana felietonistka i satyryk Maria Czubaszek w czasie spotkania autorskiego w łomżyńskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. Do swych największych sukcesów zaliczyła: zdobycie tytułu nie najpiękniejszej Polki roku 2010 w programie Szymona Majewskiego, sesję zdjęciową do magazynu „Playboy” na warszawskich Powązkach oraz wypalenie papierosa z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, po otrzymaniu Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. – Więcej żadnych sukcesów to ja niestety nie odniosłam! – komentowała kokieteryjnie Czubaszek.

Pieśń o Bogu w poezji ukrytym

cz pon, 01 października 2012 08:14

– „Pieśń o Bogu ukrytym” jest bodaj jednym z najpiękniejszych poematów w historii polskiej poezji mistycznej, w którym Karol Wojtyła opisywał swoje bezpośrednie doświadczenie Boga - mówi Marcin Styczeń. Popularny pieśniarz i dziennikarz w kościele p.w. Krzyża Świętego w Łomży zaprezentował wiersze Karola Wojtyły oraz dzieła św. Jana od Krzyża, Ernesta Brylla i własne utwory. Koncert odbył się w ramach festiwalu „Sacrum et Musica” im. Jana Pawła II.

Francuskie inspiracje Michała Bajora

cz nie, 30 września 2012 08:51

Michał Bajor ponownie wystąpił w Łomży. Jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów przedstawił najnowszy program „Od Piaf do Garou” na który składają się wielkie przeboje Edith Piaf, Charlesa Aznavoura, Gilberta Becaud, Georgesa Brassensa, Yvesa Montanda czy Garou w poetyckich tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego. – Ten program to powrót do wspomnień z dzieciństwa i młodości – wyjaśnia Michał Bajor. – Bo byli wtedy The Beatles i ja też ich słuchałem, ale w większości słuchałem piosenek artystów francuskich. I taki był pomysł od wielu lat, żeby spróbować to połączyć i mieliśmy z Wojciechem Młynarskim nosa: płyta jest platynowa, a w całej Polsce zagrałem już 120 recitali z tym programem!

Kozidrak odpadła, drużyna Juli nadal w grze

cz nie, 30 września 2012 08:36

Łomżyńska drużyna Julity „Juli” Fabiszewskiej w czwartym odcinku programu telewizyjnego „Bitwa na głosy” wreszcie zdobyła uznanie wszystkich ekspertów. Sukces ekipie zapewniło wykonanie jednego z największych przebojów ostatnich miesięcy czyli „Skrzydlate ręce” zespołu Enej. Po sobotnim odcinku z programem pożegnała się drużyna Beaty Kozidrak.

Blues dla Darka…

cz so, 29 września 2012 07:33

Łomżyńskie zespoły Polityka, The BL Blue’s Band i Holy Water zagrały w piątkowy wieczór szczególny koncert. Został on poświęcony pamięci muzyka oraz dziennikarza Dariusza Gałczyka, a odbył się w przededniu drugiej rocznicy jego tragicznej śmierci. – Jestem bardzo wzruszona i zadowolona – mówi Beata Łepkowska, siostra zmarłego. –To był świetny koncert i przede wszystkim tylu ludzi pamięta jeszcze Darka – mam nadzieję, że jeszcze przez wiele, wiele lat nie zapomną o nim!

Barwy klasyki japońskiego wirtuoza

cz pt, 28 września 2012 08:13

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w wielkim stylu rozpoczęła nowy sezon artystyczny. Orkiestrę poprowadził dyrygent Władimir Bormotow z Białorusi, a w roli solisty wystąpił obiecujący pianista Kotaro Nagano. 23-letni Japończyk zagrał wspaniale udowadniając, że zasłużenie zdobywał nagrody na światowych i polskich konkursach pianistycznych. – Na fortepianie zaczynałem grać mając trzy lata– mówi Kotaro Nagano. - Mój ojciec jest kompozytorem, dlatego było mi łatwiej zacząć przygodę z muzyką. Nie mógł przylecieć teraz do Polski, bo pracuje, ale na dzisiejszym koncercie byli moja babcia i wujek!

Oblicza aniołów Beaty Szczecińskiej

cz śr, 26 września 2012 08:13

Wystawę malarstwa sakralnego łomżyńskiej artystki Beaty Szczecińskiej otwarto w Galerii N. – Tytuł wystawy „W obliczu aniołów…” to fragment dziękczynnego Psalmu 138, który mówi o wdzięczności Bogu – mówi Beata Szczecińska. – To wystawa o codzienności, o tym co przeżywam. Chciałam na niej połączyć dwa aspekty swojego życia: wiarę i religię oraz macierzyństwo. Dlatego obok obrazów religijnych są portrety dzieci, które są niewinne i też są trochę jak anioły. Ekspozycja była wcześniej prezentowana z powodzeniem w warszawskiej Galerii Schody.

Soyka w Teatrze

cz pon, 24 września 2012 08:24

Recital Stanisława Soyki zakończył dwudniowe uroczystości jubileuszowe, świętującego ćwierć wieku istnienia Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Znakomity wokalista zaśpiewał utwory z tekstami najwybitniejszych polskich poetów oraz swoje popularne przeboje. – Jubileusze mają w sobie coś bardzo szczególnego – zauważa Stanisław Soyka. – Są ważnymi momentami, bo jest to jakieś spojrzenie wstecz, zastanowienie. Dlatego chciałem dzisiaj bardziej niż zwykle skupić się na poetach takich jak Miłosz, Iwaszkiewicz, Osiecka.

Drużyna Juli kontra jury „Bitwy na głosy”

mm nie, 23 września 2012 19:27

Ekipa Roberta Gawlińskiego otrzymała najmniej głosów telewidzów i pożegnała się z „Bitwą na głosy”. Drużyna Julity „Juli” Fabiszewskiej po zwycięstwie w drugim odcinku była niezagrożona, próbując przekonać do siebie nieprzychylnie nastawione jury. Jednak sytuacja się powtórzyła – tylko Tomasz „Titus” Pukacki jest nadal zwolennikiem łomżyńskiej ekipy.

« · «« · 146 · 147 · 148 · 149 · 150 · 151 · 152 · 153 · 154 · 155 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę