Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

To będzie już 20 Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża

cz śr, 05 czerwca 2013 14:18

Operetkowe i popularne przeboje, muzyka poważna, klezmerska i rozrywkowa oraz klasyczna opera złożą się na program rozpoczynającego się 29. czerwca jubileuszowego XX Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża 2013. – W tym roku festiwalową rewelacją będzie oparty na dramacie Szekspira „Makbet” Giuseppe Verdiego – zapowiada Jacek Szymański, dyrektor artystyczny festiwalu. – To tragiczna opera w której prym wiedzie Lady Makbet, inspirująca wszelkie morderstwa. W tej roli wystąpi wspaniała artystka związana z teatrami operowymi Wiednia i Szwajcarii, Magdalena Meziner, a Makbetem będzie artysta Teatru Wielkiego w Łodzi, Rafał Songan!

eMDeK śpiewa dla Papieża Polaka

cz śr, 05 czerwca 2013 08:05

22. rocznicę wizyty apostolskiej w Łomży Ojca Świętego Jana Pawła II specjalnymi koncertami uczciło Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff. Gospel to bardzo radosna, niosąca pozytywne przesłanie muzyka – na taką okazję był to wymarzony koncert! – mówi Magda Sinoff dodając, że to był nasz hołd dla Papieża Polaka!.

Afrykańskie wojaże w Salonie pod Gontem

cz so, 01 czerwca 2013 11:03

Podróżnik i myśliwy Igor Polański był gościem Salonu pod Gontem w Nowogrodzie. Było to pierwsze spotkanie w salonie po ponad 15-miesięcznej przerwie w jego działalności. Bohater wieczoru opowiedział zebranym o trwającej trzy tygodnie wyprawie do północnej Namibii, fascynującej przyrodzie tego kraju oraz o swych myśliwskich sukcesach. – To była moja czwarta wyprawa do Afryki – mówi Igor Polański. – Wcześniej mieszkaliśmy z żoną parę lat w północnej Afryce, z nią byłem też po raz pierwszy na polowaniu w Namibii, ale w zupełnie innej części tego kraju!

BIG BIT czyli śpiewać każdy może

cz śr, 29 maja 2013 16:04

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do szóstej edycji Festiwalu BIG BIT. Organizowana przez Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych impreza ma wyłowić talenty wokalne i jest dla nich nie tylko okazją do rozwoju, ale często również przepustką do dalszej kariery. – Jest to szansa na to, żeby zacząć śpiewać i pokazać się w ciekawym repertuarze – mówi organizator festiwalu Bernard Karwowski. – Mamy wpływ na jego dobór, zachęcamy do poszukiwań, co sprawia, że młodzi ludzie śpiewają bardzo ciekawe piosenki, których sami by pewnie nie znaleźli. A dzieciaki słuchają chętnie przebojów i chcą je śpiewać!

Teatr Eksperymentalny pojedzie na festiwal teatru offowego

cz wt, 28 maja 2013 09:01

Teatr Eksperymentalny Bursa 2 z Łomży weźmie udział w I Ogólnopolskim Festiwalu „Konstelacje Teatralne”. Magda Bryła, Łukasz Drężek i Martyna Żochowska zaprezentują na festiwalu sztukę „Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera w reżyserii Lecha Wolińskiego i wystąpią obok siedmiu innych teatrów m.in. z Bydgoszczy, Torunia i Szczecinka.

Święto jazzu w Łomży

cz pon, 27 maja 2013 08:25

Saksofonista Kuba Marciniak z Poznania zdobył nagrodę główną i tytuł Nowej Nadziei Jazzu na Novum Jazz Festival. Bardzo silnie obsadzony konkurs był, obok występów gwiazd, z debiutującym w Łomży nowym zespołem pianisty Michała Wierby oraz trio Piotr Lemańczyk/Adam Pierończyk/Krzysztof Gradziuk na czele, główną atrakcją festiwalu. – Jan „Ptaszyn” Wróblewski po pierwszym konkursie sześć lat temu powiedział: „wszyscy państwo jesteście nadziejami i wszyscy zasługujecie na tytuł wielkich nadziei jazzu” – mówi Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny Novum Jazz Festival. – W tym roku było podobnie – dzisiejszy konkurs dowiódł, że jesteśmy światową czołówką w jazzie i możemy się szczycić tym, jak ci młodzi ludzie grają. Brak mi słów, bo oni są po prostu genialni!

Prawda w poezji ukryta

cz nie, 26 maja 2013 10:01

Na co dzień jest proboszczem w Śniadowie, nocami pisze wiersze. Teraz był bohaterem spotkania z poezją Teatrzyku Żywego Słowa Logos Witolda Długozimy. „W miłości twojej zatopiony” tak nazwano program spotkania w trakcie którego młodzi recytatorzy przedstawiali wiersze ksiedza Tomasza Wilgi – Kiedy słyszę o sobie słowo „poeta” z taką niepewnością rozglądam się czy to aby o mnie. Bo tak naprawdę nie czuję się do końca poetą, kiedy sięgam do twórczości innych i myślę: bo cóż ja? Ale kiedy spotykam ludzi, którzy mówią, że to, co napisałem, poruszyło ich, zaczyna mi to dodawać skrzydeł i chęci do tego, by znów w nocy wstawać z łóżka, siadać do komputera i spisywać to, co kłębi mi się w głowie – opowiada ks. Tomasz.

Młode talenty z perspektywami

cz pt, 24 maja 2013 08:42

Najbardziej uzdolnieni uczniowie łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej zaprezentowali się w roli solistów na dorocznym koncercie „Młode talenty”. Towarzyszyła im orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jacka Rogali. – Taki występ jest czymś, czego ci młodzi artyści mogą doświadczyć tylko raz w życiu! – mówi Mirosław Korona, dyrektor PSM. – Nie każdy ma dane w tak młodym wieku wystąpić jako solista z taką orkiestrą przed publicznością na wieczornym koncercie. Oni tego zaszczytu dostąpili i zaprezentowali się doskonale!

Twórcze Działania w bursie

cz pt, 24 maja 2013 08:31

Główne nagrody w kategoriach fotograficznej i plastycznej w IV Międzybursowym Konkursie Twórczego Działania zdobyli wychowankowie łomżyńskich burs, Milena Kulesza i Damian Pniewski. Jury przyznało również siedem innych nagród i wyróżnień dla reprezentantów łomżyńskich placówek. W konkursie, mającym zaprezentować artystyczne zainteresowania młodzieży mieszkającej w bursach i internatach, wzięło udział kilkadziesiąt osób z całego województwa podlaskiego.

Strofy znad Narwi

cz pt, 24 maja 2013 08:09

Katarzyna Dłużniewska, uczennica II klasy I Liceum Ogólnokształcącym w Łomży, zdobyła Grand Prix VIII Konkursu Recytatorskiego „Strofy znad Narwi”. Inni uczniowie łomżyńskich szkół zdobyli pięć kolejnych nagród i wyróżnień. – Zamiarem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej było przybliżenie poezji ludzi żyjących i tworzących nad Narwią – podkreśla Zygmunt Zdanowicz, prezes TPZŁ. – Dlatego powstał ten konkurs i to dla mnie wielka radość, że cieszy się on takim zainteresowaniem młodzieży!

Giganci polskiego jazzu jadą do Łomży

cz cz, 23 maja 2013 08:14

– Jeśli chodzi o muzykę to jesteśmy najlepsi w dwóch gatunkach: klasyce i jazzie – mówi Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny rozpoczynającego się w sobotę Novum Jazz Festival. – Mamy się czym pochwalić w świecie i dlatego zapraszam najlepszych polskich muzyków! Finałem tegorocznej edycji łomżyńskiego festiwalu będzie koncert trio wybitnych wirtuozów: Piotra Lemańczyka, Adama Pierończyka oraz Krzysztofa Gradziuka. Zagrają też młode wilki polskiego jazzu, w tym zdobywający coraz większą sławę na świecie pianiści Sebastian Zawadzki i Michał Wierba oraz puzonista Michał Tomaszczyk. Odbędzie się też przegląd młodych wykonawców muzyki jazzowej, w którym weźmie udział utalentowana wokalistka z naszego regionu.

Malarskie powołanie Józefa Matuszelańskiego

cz śr, 22 maja 2013 08:35

Jest historykiem sztuki i wieloletnim instruktorem w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Ma na swoim koncie sukcesy w dziedzinie rzeźby i form przestrzennych, jednak najbardziej lubi malować. Retrospektywną wystawę obrazów olejnych Józefa Matuszelańskiego otwarto w Galerii N Klubu Wojskowego w Łomży. – Malowanie jest moją największą pasją i chciałem pokazać to, czym zajmuję się na co dzień – mówi Józef Matuszelański – W malowaniu nie ograniczam się tylko do jednej techniki czy konwencji. Zawsze poszukuję czegoś nowego i chciałem to podkreślić na tej wystawie.

Michał Ogórek, „Kiełbasa i sznurek” w Łomży

cz pon, 20 maja 2013 15:22

Anegdoty z życia wzięte i przygody znanych ludzi, przemyślenia życiowe i refleksje językowe były tematem spotkania z okazji prezentacji książki „Kiełbasa i sznurek”, której autorami są znany językoznawca profesor Jerzy Bralczyk i równie popularny satyryk i publicysta „Gazety Wyborczej” Michał Ogórek. „Rozmawiają jasno, mądrze i z humorem i przykładów odnajdziecie tu bez liku, jak przemiany obyczaju, losy ludzi, losy kraju przeglądają się w myśleniu i języku” - napisał Wojciech Młynarski, rekomendując ciekawe i zabawne dyskusje, jakie prowadzą naukowiec i dziennikarz.

Gruzińskie pejzaże Marzeny Rafalskiej

cz pon, 20 maja 2013 08:21

Marzena Rafalska pracuje w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łomży. Jedną z jej pasji pasji jest pomaganie innym w ramach polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych, drugą... fotografowanie. I efekty obu można zobaczyć w Bibliotece Pedagogicznej w Łomży, gdzie zaprezentowała „gruzińskie pejzaże”. – Od pięciu lat organizujemy w Gruzji alternatywną edukację przedszkolną – mówi Marzena Rafalska. – Zakładamy przedszkola we wsiach gdzie ich nie ma i pewnie nigdy by ich nie było. Powstało ich już 110, w tym roku będzie 15 kolejnych. Wspierają nas w tym Ministerstwo Edukacji i Nauki Gruzji oraz organizacje pozarządowe. A kiedy już tam jestem – fotografuję, chcąc uwiecznić zachwycającą architekturę i piękną gruzińską przyrodę, która jest nieporównywalna z niczym innym!

Noc w muzeum i nie tylko

cz nie, 19 maja 2013 09:23

Tysiące zwiedzających odwiedziło łomżyńskie muzea, galerie oraz inne placówki kulturalne w ramach kolejnej edycji Nocy Muzeów. Były wystawy, spotkania z wybitnymi twórcami, koncerty i mnóstwo innych atrakcji, dzięki którym Łomża w sobotni wieczór i noc tętniła życiem jak nigdy.

Geniusz z Łomży rodem

cz nie, 19 maja 2013 09:15

Urodził się w Łomży w 1942 roku. Zaczął rysować mając 7-8 lat, zainspirowany sztuką kurpiowską. Dyplom w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych obronił u wybitnego malarza Jana Cybisa, po czym sam stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich malarzy współczesnych. Wystawy unikalnych rysunków oraz najnowszych obrazów podsumowujące 70-lecie urodzin Jana Dobkowskiego otwarto w Łomży w czasie tegorocznej Nocy Muzeów. – Łomża to moje korzenie i jestem bardzo szczęśliwy, że ta podwójna wystawa stała się częścią Nocy Muzeów – mówi Jan Dobkowski. – To moja sentymentalna podróż w przeszłość, połączona z tym, co robię obecnie!

Z War-Saw do Łomży

cz so, 18 maja 2013 12:38

Warszawskie zespoły Threads Of Moira oraz War-Saw zagrały na rockowej scenie klubu PopArt. Od dwóch miesięcy w War – Saw gra pochodzący z Łomży, obecnie studiujący w Warszawie, gitarzysta Łukasz Borawski. – To dla mnie spełnienie marzeń i kolejny etap rozwoju – mówi Łukasz Borawski. – Wcześniej grałem death i black metal, ale to w thrashu odnajduję się najlepiej. Podpisaliśmy teraz umowę z niemiecką Legacy Records na dystrybucję płyty i myślę, że jak ta współpraca będzie się dobrze układać, to kolejny album nagramy już dla tej firmy!

Noc pełna atrakcji

cz cz, 16 maja 2013 13:06

Dobkowski, Bralczyk i Ogórek będą bohaterami tegorocznej Nocy Muzeów w Łomży. W imprezie weźmie udział aż 14 różnych instytucji, do których będzie można wejść nie uiszczając żadnych opłat. Do tego pomiędzy poszczególnymi instytucjami będzie można poruszać się specjalną bezpłatną linią autobusową MPK. – Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby program tegorocznej imprezy był jeszcze ciekawszy i pełen niespodzianek – mówi Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – Zapraszam wszystkich na niepowtarzalną przygodę ze sztuką w roli głównej. Drzwi placówek muzealnych i kulturalnych będą otwarte od 18. do 24., a w razie potrzeby – tak jak i przed rokiem - nawet dłużej!

Cudowna ikona z węgierskiej Częstochowy

cz śr, 15 maja 2013 08:34

Rzesze pielgrzymów z całej Europy przyciąga do węgierskiej Máriapócs gdzie znajduje się cudowna ikona Matki Boskiej, która po raz pierwszy zaczęła ronić łzy w 1696 roku. – W 1715 r. kopia wywiezionej do Wiednia ikony zapłakała ponownie – mówi Marek Zalewski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. – Ten cud powtórzył się jeszcze raz, w 1905 r. Do dzisiaj nie wiadomo z czym to było związane, ale fakt jest faktem: obraz płakał, co zostało potwierdzone przez specjalne komisje! Historię Máriapócs, najsłynniejszego sanktuarium maryjnego na Węgrzech, przedstawia nowa wystawa czasowa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.

Noc w bibliotece marzeń

cz so, 11 maja 2013 10:24

Kilkaset osób wzięło udział w kolejnej edycji dorocznej imprezy „Noc w Bibliotece”. Do Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej przyciągnął ich urozmaicony, pełen niespodzianek program, a świetnej zabawy nie przerwała nawet przechodząca nad Łomżą gwałtowna burza. Dzieci były zachwycone atrakcjami, ale również niecodzienną dla nich sytuacją. – Umówiłam się z córką, że zadzwoni, kiedy mam po nią przyjechać – mówi pani Anna. – Minęły trzy godziny i cisza. W końcu zadzwoniłam sama i okazało się, że Ola jest zachwycona tym, co się tu dzieje i nie ma mowy o powrocie do domu – przyjechałam i zostałyśmy już razem do końca imprezy. Jestem naprawdę pod wrażeniem tego, co się tu działo!

« · «« · 138 · 139 · 140 · 141 · 142 · 143 · 144 · 145 · 146 · 147 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę